Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? (matek)


Egy gyalogos alakulat parancsnokától futár megy a tüzérség parancsnokához. Bizonyos idő múlva a megtett út úgy aránylik a még hátralévő úthoz, mint 3:4. Ha még megtesz 1,2 km-t a megtett út és a még hátralévő út aránya 7:6 lesz.

Mekkora a távolság a két alakulat között?



2012. ápr. 11. 18:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Nemrég volt már ez a feladat.


Legyen

S - a teljes út = ?


A Megtett : Hátralevő arány M:H = 3:4 azt jelenti, hogy megtett 3 egységnyi utat és maradt még 4egységnyi az út végéig.

Ha az egységet x-el jelölöm, akkor a teljes út

S = 3x + 4x = 7x

ebből

x = S/7

így a megtett út

S1 = 3x

S1 = 3*S/7


Megy még 1,2 km-t,

ekkor az M:H = 7:6, és ha ezen a szakaszon y-nal jelölöm az egységet, akkor az előzőhöz hasonlóan a teljes út

S = 7y + 6y = 13 y

y = 7/13

és

S2 = 7y

S2 = 7*S/13


Amíg idáig elért, megtett

S1 + 1,2 km-t, vagyis


3*S/7 + 1,2 = 7*S/13

Átrendezve

1,2 = 7*S/13 - 3S/7

1,2 = S(7/13 - 3/7)

1,2 = S*10/91

S = 91*1,2/7

S = 10,92 km

===========


DeeDee

**********

2012. ápr. 11. 20:57
 2/2 anonim ***** válasza:

Egy elírás

y = S/13


DeeDee

*******

2012. ápr. 11. 20:59