Fogalmazás, hogyan állnátok neki?
Szia, remélem, még aktuális a kérdésed... :-)
A lényeg:a legkomplexebb egységtől haladsz a legszűkebb felé: a romantikától a kiválasztott vers elemzéséig.
1. Bevezetés: a romantikáról mint korstílusról általában... (semmiképpen sem részletekbe menően, hanem a legfőbb motívumokra, a romantika legfőbb jegyeire koncentrálva: kialakulás ideje, mi áll ennek hátterében, stílusjegyek, esetleg "együttélés" más stílusirányzattal...)
2. Tárgyalás: ennek első felében írnék pár mondatot a választott szerző "romantikájáról". ( Ha pl. úgy döntesz, hogy egy Hölderlin - vagy egy Schlegel-verset elemzel, akkor a német romantikáról, annak korszakairól; majd arról: a választott szerző mely korszakhoz tartozik /mármint a német romantika egyes korszakairól beszélek most: jénai, berlini, heidelbergi...). Ezt követően - a tárgyalás második egységében, melyet új bekezdéssel érzékeltetsz - adnám meg a kiválasztott verset, s térnék rá ennek részletes elemzésére - különös figyelmet fordítva arra, hogy a megjelenő romantikus stílusjegyeket a vers folyamán végig kiemeljem - műnem, műfaj meghatározása is igen fontos, ellenben életrajzi momentumok taglalásába ne bocsátkozz!!
Ha a tanárod szeretnéd elkápráztatni, térj ki a költői eszközök bemutatására: pl metaforák, hasonlatok és egyebek használata, illetőleg nyelvi megformáltság sajátosságaira; esetleg rímképlet, verstechnika...etc.)
3.Befejezés: Összegzés, konklúziók levonása - esetleg szubjektív, értő és értelmes vélemény - ezt is szokták szeretni!!:-)
Felhívom továbbá a figyelmedet, hogy minden ellenkező híreszteléssel szemben a "rizsázás" nem elegendő. Az értő tanári fül ugyanis rögtön ráérez arra, hogy munkával vagy esetleg egyéni PR- és marketingpolitikával kívántad-e elérni a célodat! :D
Sok sikert!
Januári Hóvirág
Szia!
A fogalmazást már sikerült megírnom, de a válaszodat azért köszönöm. :D
Ezek szerint nem sikerülhetett túl rosszul, mert körülbelül ezeket írtam le és sorrendileg ugyan így. :D
Hoffmann Az arany virágcserépről írtam, hát kitértem néhány mondatban a költő életrajzára.. de annyi baj legyen. Még 1x köszi, szia! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!