Kör alakú amfiteátrum küzdőterének két átellenes pontjában áll egy-egy gladiátor, az uralkodó a pálya szélén ül. Az egyik 20 métert, a másik eggyel többet tesz meg, amíg odaér. Mekkora az amfiteátrum sugara? Készítsen ábrát is a megoldáshoz!
Előre is köszönöm :)
2012. ápr. 6. 09:56
1/2 anonim válasza:
Gondolom mindkét gladiátor a legrövidebb úton megy az uralkodóhoz:
A gladiátorok közötti távolság ugye az ármérő.
Vagyis az átmérő két végén vannak, a király meg a körön rajta.
Ergo ez egy thálesz-tétel:
Vagyis a két út és az átmérő egy derékszögű háromszöget alkot.
a^2+b^2=c^2
20^2+21^2=c^2
a sugár a c fele lesz
2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2012. ápr. 9. 11:59