Kör alakú amfiteátrum küzdőterének két átellenes pontjában áll egy-egy gladiátor, az uralkodó a pálya szélén ül. Az egyik 20 métert, a másik eggyel többet tesz meg, amíg odaér. Mekkora az amfiteátrum sugara? Készítsen ábrát is a megoldáshoz!


Előre is köszönöm :)


2012. ápr. 6. 09:56
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom mindkét gladiátor a legrövidebb úton megy az uralkodóhoz:

A gladiátorok közötti távolság ugye az ármérő.

Vagyis az átmérő két végén vannak, a király meg a körön rajta.

Ergo ez egy thálesz-tétel:

Vagyis a két út és az átmérő egy derékszögű háromszöget alkot.

a^2+b^2=c^2

20^2+21^2=c^2

a sugár a c fele lesz

2012. ápr. 6. 10:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2012. ápr. 9. 11:59