Matek házim:egy kereskedő 30%-os haszonra tesz szert, ha 10920 Ft-ért adja el az árut. Mivel az áru nem fogy 10%-ot enged az árból. Hány %-os haszonnal adja el ekkor? Hogy oldjam meg?

2012. ápr. 4. 13:31
 1/3 anonim ***** válasza:
10080 20%
2012. ápr. 4. 13:37
 2/3 anonim ***** válasza:

Csak végig kell gondolni szép lassan.


30% haszna van

Ha X a beszerzési ár, akkor 1,3*X=10920

Ebből a beszerzési ár X=8400


Ha 10%-ot enged a 10920-as árból, akkor az új ár: 10920*0,9=9828 Ft lesz.


9828-ért adja, miközben 8400-ért vette.

Akkor a haszon 1428 Ft darabonként. De nekünk %-ban kell, ezért ezt el kell osztani a beszerzési árral.

1428/8400=0,17

Vagyis 17% haszonnal tudja eladni az árut.

2012. ápr. 4. 13:51
 3/3 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen az az adat, hogy mennyiért adja el, felesleges.

Először adja 1,3-szoros áron (az önköltséghez képest), ha abból tíz százalékot enged, akkor az új ár 1,3*0,9=1,17, tehát 17%-os a haszna.

2012. ápr. 5. 09:28