Ha egy rugóra egy kg tömegű súlyt akasztunk és 3 cm-re nyúlik meg, akkor hány cm-t nyúlik meg, ha 2 kg tömegű súlyt akasztunk rá?

Ennél a kérdésnél én 6-ra tippelnék, de nem vagyok benne biztos, hogy jól számoltam. Esetleg tudja valaki rá a választ?

2012. ápr. 2. 21:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Felrajzolod. A rugó egyensúlyban van.

Lefelé húzza 1kg súly, azaz 10N.


A rugóban erő ébred, ami vissza akarja húzni a rugót a nyugalmi hosszára.

Ez a rugóerő és F=D*x (D a rugóállandó)


Tehát D*0,03=10N.


Az a kérdés, hogy mekkora y megnyúlásnál lesz

D*x=20N. D helyére beírhatjuk, hogy 10/0,03

Amiből kijön, hogy x tényleg 6cm.

2012. ápr. 2. 21:14
 2/3 anonim ***** válasza:

A rúgóra ható erő arányos a megnyúlással. Az arányossági tényező a rugóállandó.

Arányos az erő és a megnyúlás, vagyis ha duplája az erő, akkor duplája a megnyúlás.

2012. ápr. 2. 21:15
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2012. ápr. 2. 21:26