Ez a mai matek házi feladatunk. A Duna meg a Tisza szót egymás alatt össze kell adni és kijön az h Szeged. Az a lényeg h megtudjuk melyik betü milyen szám. Valaki tud segiteni????
2012. márc. 21. 15:59
 1/6 k.lau13 ***** válasza:

ez komolyan hetedikes? hát őszintén, szerintem nem nagyon van megoldása miután a Duna és a Tisza eleve kevesebb betűből áll, mint a Szeged, szóval meg se kapod, mert még ha "egymás alatt" adod is össze, akkor is kevés a betűd(szóval a számjegyed) hogy kijöjjön a Szeged.


Vagy ha hülyeséget mondok akkor meg nem nagyon értem... Bocsi, de elég hülye feladat xD neten nincs fent vagy valami? egy linkkel sokat segítenél, ha volna ;D És amúgy mit tanultok mármint ez milyen témakörnél került elő ilyen feladat? :D(bocsi, erre meg csak kíváncsi vagyok...)

2012. márc. 21. 18:28
 2/6 anonim ***** válasza:

Tisza

+ Duna

_______

Szeged

2012. márc. 21. 19:13
 3/6 TJHooker33 ***** válasza:
6428+97108=103536
2012. márc. 21. 19:21
 4/6 k.lau13 ***** válasza:

na várj, most elgondolkoztam rajta, kezdem érteni.


Tulajdonképpen akármi lehet akármelyik, azaz majdnem. Egyedül az A és az SZ betű helyére kell egyforma számot raknod, a többi betű mindig csak az egyik szóban van benne, tehát az aztán olyan mindegy.

ja, meg a D-t.

Szóval ennyi, például:


D=2(ez már csak azért is jó, mert a szegednél D az utolsó, szóval az 10-en alul bármilyen szám lehet.)


akkor u legyen mondjuk 4.


N legyen 5.


A-nak egy olyan számnak kell lennie(mivel mindkét szónak a végén van), amit összeadva 2-t kapunk, egyértelműen 1.


T legyen pl. 3.


I legyen 7.



és akkor itt induljunk el nyilván visszafelé, ahogy összeadáskor szokták. Akkor ez így úgy néz ki, hogy:


DUNA

+TISZA

________

SZEGED.


akkor:


2451

+37?1 (mivel az SZ-t nem tudjuk)


_______

????2(D volt 2)



akkor:

SZ a Tisza harmadik betűje, Szegednek meg az első. Duna és Tisza első betűje, azaz D+t egyenlő kell hogy legyen SZ-szel. D volt 2, T volt 3, 3+2=6.


Szóval SZ=6.


így már így néz ki az összeadás:


2451

+3761

______

???2


és több megegyező betű nincsen, mostmár csak el kell végezni:


2451

+3761

_____

6212


aha, hát ja, csak így már Szeged helyett az jön ki, hogy SZDAD, ami nem egy értelmes szó xD de ez már csak attól függ, hogy a nem mindkét szóban szereplő betűk helyére milyen számjegyeket írsz be ahelyett, amiket én most mondtam, de láthatod, hogy amikre mondtam hogy megegyeznek számokban is megegyeznek és az eredmény is kijön, tehát csak a többi helyére kell valami olyat beírni, amiket összeadva olyan számjegyet kapsz eredménynek, amelyik még enm jelöl konkrét betűt, így pld. megkaphatod, hogy N+SZ=N, csak itt nem N lett, hanem A, máshogy kell behelyettesíteni. Érted már? szóval próbálkozással lehet megoldani, ami elég időigényes, de valahogy így van. Ezt így érted ahogy elmondtam? xD tudom, elég hülyén magyarázok, de ha nem érted, akkor majd megpróbálom megoldani és a jó megoldást levezetni neked. Csak másképp nem tudtam elmondani xD de hát hogy őszinte legyek, ez elég idióta feladat :D tényleg, milyen témakör?



remélem segítettem :))

2012. márc. 21. 19:34
 5/6 TJHooker33 ***** válasza:

Mivel egy 4 és egy 5jegyű szám összege lesz hatjegyű rögtön adódik, hogy T = 9 , S = 1 és Z = 0. Utóbbit összevetve a tízes helyiértékkel látszik, hogy az egyesek helyén van átmenet, máskülönben N = E lenne, de különböző jegyeket jelölnek. Így N = E - 1, A > 5 (=nél D is 0 lenne) és D páros, de nem nulla mert a DUNA 0-val kezdődne. Ezeket kapjuk:

D + I - 10 = E

2A - 10 = D

U + 1 = G


Az elsőből E<=8 miatt E + 10 <= 18 azaz 10 < D + I <= 18, próbálgassuk D lehetséges értékeit: 2,4,6,8 at. D=2 nél I = 9 kellene, de az már foglalt. D = 4-nél I=7,8,9 amik hasonlóan kizárhatóak. D = 8 nem lehet mert E = 9 lenne, de foglalt. D = 6 marad, I=5,7,8 lehetne. I=8nál A is 8, ami kizárt. I = 5ből pedig E=1 következne ami szintén kizárt, így I = 7. Ebből E = 3, amiből N = 2 következik. U és G értékére a 4 és 5 marad, ami teljesíti is a U + 1 = G megkötést. Így adódik a fenti megoldás.

2012. márc. 21. 19:36
 6/6 k.lau13 ***** válasza:
aha, oké, közben az előttem válaszoló megmondta... Hát, akkor ne próbálkozz xD mindenesetre én így oldottam volna meg, hogyha ez tényleg hetedikes... :D
2012. márc. 21. 19:36