Hogyan adjuk emg egy ferdén elhajított test becsapódási szögét?


Ha minden adat a rendelkezésünkre áll, milyen képlettel lehet kiszámolni a test becsapódási szögét?

Légellenállás elhanyagolható


2012. márc. 9. 13:03
 1/7 anonim ***** válasza:
A becsapódási szög azonos a kilövési (eldobási) szöggel, ha a légellenállást nem vesszük figyelembe.
2012. márc. 9. 14:30
 2/7 A kérdező kommentje:

abban az esetben is ha akilövési magasság nagyobb mint a becsapódási?

Tehát mondjuk 1 méter magasból eldobunk 45 fokos szögben egy labdát az 45 fokos szögben is érkezik le?

2012. márc. 9. 14:44
 3/7 anonim ***** válasza:

Most már értem a kérdést. Itt foglalkoztam egy hasonló kérdéssel és itt meg van adva a test sebességének az iránya, vagyis az a szög, amit a vízszintessel bezár a röppálya érintője a repülés idejének a függvényében.


Ha egy labdát a földfelszíntől valamilyen magasságból indítunk, akkor már a földre nem az a szög alatt esik le, mint amilyen alatt eldobtuk.


Ezek ilyen szimulációs programok:


[link]


[link]


Azt már nem tudom, hogy a légellenállást is szimulálja-e.

2012. márc. 10. 00:40
 4/7 anonim ***** válasza:
Most látom csak, hogy az elsőnél ha akarom, akkor a légellenállást is beállíthatom, ill. az ágyút is fel tudom emelni a „+“-nál fogva.
2012. márc. 10. 00:49
 5/7 A kérdező kommentje:

És ezt milyen képlettel lehetne megadni?

Addig eljutottam hogy tan(Alfa) = Vy/Vx

de ebből hogyan kapom meg Alfát?

2012. márc. 10. 09:11
 6/7 anonim ***** válasza:

α(t) = (a test sebességének az iránya – a pálya érintője)


tgα(t) = v(y)/v(x) = (v₀*sinα – g*t)/(v₀*cosα)


α(t) = arctg(tgα(t)) = arctg(v₀*sinα – g*t)/(v₀*cosα)


Ha megvan a tgα(t), akkor ebből az α(t), vagyis egy szög tangenséből a szöget úgy kapjuk vissza, hogy a tangens inverz függvényét alkalmazzuk a tangens függvényre.


Az inverz függvény egy olyan függvény, ami a „fordítottja“ az eredeti függvénynek a „visszacsinálja“ azt, amit az eredeti függvény csinált. Pl:


f(x) = x², akkor ennek az inverze az f(x) = √x, mert: √x² = x, vagy: (√x)² = x


f(x) = 5*x, az inverze: f(x) = x/5, mert: 5*x/5 = x


f(x) = e^x, az inverze: f(x) = lnx, mert: e^(lnx) = x, vagy: ln(e^x) = x


f(x) = tgx, az inverze: arctgx, mert tg(arctgx) = x, illetve: arctg(tgx) = x


f(x) = sinx, az inverze: arcsinx, érvényes: sin(arcsinx) = x, illetve: arcsin(sinx) = x


f(x) = cosx, az inverze: arccosx, érvényes: cos(arccosx) = x, illetve: arccos(cosx) = x


arctg, vagy arctan: arkusz tangens, arcsin: arkusz szinusz, arccos: arkusz koszinusz

2012. márc. 10. 10:34
 7/7 A kérdező kommentje:
Mostmár értem köszönöm az igen részletes segítséget :D
2012. márc. 10. 12:55