Kémia! Tömeg % százalék számítás?


Hány tömeg %-os az az oldalt, amit úgy készítünk, hogy 200 g 15 tömeg % -os cukoroldatból 30 g vizet elpárologtatunk?



Hány tömeg % -os az az oldat, amit úgy készítünk, hogy 175 g vízben 25 g hidrogén-kloridot feloldottunk?


Kérlek segítsetek kiszámítani. Nem megy egyedül!


2012. márc. 7. 19:25
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Tömeg%= oldott anyag tömege osztva az oldat tömegével és mindez 100-zal szorozva.

200 g az oldat 15 tömeg%, vagyis 200*0,15=30 vagyis 30g az oldott anyag, ami jelen esetben cukor, a maradék, vagyis 200-30=170g az oldószer, ami víz.

Ebből elpárolog 30g, így 170-30=140g lesz az oldószer.

Tömeg%= oldott anyag tömege osztva az oldat tömegével és mindez 100-zal szorozva,

tehát az új oldat tömege 140+30=170g, az oldott anyag mennyisége nem változik, marad 30g

Így (30/170)*100 lesz a párolgás utáni tömeg%


A másiknál meg elosztod a 25-öt 175+25-tel, majd szorzod 100-zal.

2012. márc. 7. 19:49