Hogyan számolható ki, hogy mennyit mérjünk (cm3-ben) az A és B anyagból, hogy összesen 25 cm3 legyen az elegy és a moltört ne változzon?


Ami ismert:

A= víz (ró= 1 g/cm3, M=18 g/mol)

B= metanol (ró= 0,791 g/cm3, M=32 g/mol)

ismert még a moltört:

A-ra vonatkoztatva: x(A)= 0,2

B-re vonatkoztatva: x(B)= 0,8


2012. márc. 3. 14:45
 1/2 anonim ***** válasza:

0,2 mol H2O = 3,6g = 3,6 cm3

0,8 mol H3C-OH = 25,6 g = 32,36409608 cm3

____________________________________

3,6 + 32,36409608 = 35,96409608 cm3

25cm3/35,96409608 = 0,695137726 (<= megvan az arányunk, ezzel beszorozgatunk mindent)

H2O: 3,6 cm3 x 0,695137726 = 2,502495814 cm3

H3C-OH: 32,36409608 cm3 x 0,695137726 = 22,49750415 cm3

________________________________________________________

2,502495814 cm3 H2O = 2,502495814 g H2O = 0,139027545 mol H2O

22,49750415 cm3 H3C-OH = 17,79552578 g H3C-OH = 0,55611018 mol H3C-OH

_________________________________________________________

Ellenőrzés:

0,139027545 mol / 0,55611018 mol = 0,25 (tehát jól számoltunk)

2,502495814 cm3 + 22,49750415 cm3 = 24,99999997 (megközelítőleg 25 cm3)



Sajnálom, hogy sok tizedesjeggyel számoltam, de így a lehető legpontosabb

2012. márc. 3. 16:05
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kielégítő választ!! Ezer hála!!! ;)
2012. márc. 3. 17:45