Holnap dogát írunk fizikából de nem értem hogy számolunk felhajtó erőt pl. m egyenlő10kg ró eygenlő 7.8 vegyenlő? ezt hogy kell meg ha pl a rót vagy a m keresünk?

2012. febr. 29. 15:31
 1/2 bongolo ***** válasza:

Tudod, mi az az m, ρ meg V?


m: tömeg, mértékegységei kg, g

V: térfogat, mértékegységei m³, dm³ (ami liter), ritkábban cm³

ρ: sűrűség, ami egységnyi térfogatú dolog tömege. Mértékegységei kg/m³, g/dm³ stb.


1 kg = 1000 g

1 m³ = 1000 dm³

1 dm³ = 1 liter

1 dm³ = 1000 cm³

sűrűségnél érdekesen alakul az átváltás:

1 kg/m³ = 1 g/dm³

1 kg/dm³ = 1000 g/dm³ = 1000 kg/m³


Egyetlen képletet kell megtanulni:

ρ = m/V

ami azt jelenti, hogy a sűrűség az egységnyi térfogatú anyagnak a tömege.


Egy hasznos trükk: A feladatoknál megadják a mértékegységeket is, az pedig nagyon jó puska! Ha mondjuk megadják, hogy valaminek a sűrűsége 1 kg/dm³, akkor máris ott a puska, hogy a sűrűséget úgy kapjuk, hogy a tömeget elosztjuk a térfogattal: ρ=m/V. Látod ezt a mértékegységből?

2012. febr. 29. 15:51
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha F=felhajtó erő (newtonban megadva), V=a test bemerülő térfogata (köbméterben), ró=a folyadék avagy gáz sűrűsége (kg/köbméterben)

(valamint a gravitációs gyorsulás=g=10m/secnégyzet)

akkor

F=V*ró*g


10 kgos test merül 7,8 kg/köbmétes sűrűségű folyadékba (nem tudom milyen mértékegységgel gondoltad a sűrűséget...). Ha a test nyugalomban van,akkor a rá ható erők eredője 0. Erre a testre nehézségi erő (Fn=m*g=100 N) ill. F felhajtóerő hat, előbbi lefelé,utóbbi felfelé. Mivel az eredőjük 0,így F=Fn. A kapott egyenlet:

100=ró*g*V=7,8*10*V=78*V

ebből:

V=100/78 köbméter

2012. febr. 29. 16:02