Matek feladat. A passzolás hogyan zavar be?

Három emberre sapkát teszünk, mindenkire pirosat vagy kéket. Mindegyikük látja a másik két ember sapkáját, de a sajátját nem. Egy jelre, egyszerre, megbeszélés nélkül kell megtippelniük saját sapkájuk színét. Passzolni is szabad. Közös jutalmat kapnak, ha senki nem mond rosszat és legalább egyikük jót mond. (Másképpen: nem kapnak jutalmat, ha valaki rosszat mond vagy mindenki passzol. ) Tudnak-e 50%-nál nagyobb eséllyel nyerni? Természetesen a feladatot ismerik előre.
2012. febr. 26. 16:12
 1/5 anonim ***** válasza:

az első ha látja hogy a másik kettőn különböző színű sapka van akkor passzol,ők pedig vagy eltalálják melyiken melyik vagy nem :D

ha ugyanolyan van a másik kettőn, akkor mondja a másik színt

2012. febr. 26. 17:11
 2/5 vurugya béla ***** válasza:

az első ha látja hogy a másik kettőn különböző színű sapka van akkor passzol,ők pedig vagy eltalálják melyiken melyik vagy nem :D

ha ugyanolyan van a másik kettőn, akkor mondja a másik színt


Az előző taktika jó, de az indoklás nincs meg és az eset leírása sem tökéletes.

Tehát az előző taktika szerint PPP vagy FFF esetén mindhárman rosszat mondanak. Ennek esélye 1/8+1/8 =1/4.

PPK vagy KKP esetén az azonos színűek passzolnak (nem találgatják a színüket, mint az előző válaszadó mondja), a harmadik pedig jót mond.

Ennek esélye: 3/8+3/8 = 3/4.

2012. febr. 26. 18:13
 3/5 vurugya béla ***** válasza:
bocs, bemásoltam a válaszom elé az első választ, hogy lássam, ne tévesszen meg!
2012. febr. 26. 18:14
 4/5 A kérdező kommentje:
PPK vagy KKP esetén az azonos színűek passzolnak, a harmadik pedig vagy jót mond vagy nem, azaz 50% az esélye... nem?
2012. febr. 26. 22:59
 5/5 vurugya béla ***** válasza:

PPK és KKP esetén!!!!

Ebben az esetben a harmadik eltalálja!


Ne keverd a PPP és a KKK esettel!

2012. febr. 27. 00:12