Az önindukciós kísérletnél 7 H induktivitású tekercs 40 mA-es áramának kikapcsolásakor legalább 100 V önindukciós feszültség lépett fel. Mik a megoldásai a következő kérdéseknek?


a)

Mit mondhatunk az áram megszűnésének idejéről?

b)

Mennyi energia szabadult fel a tekercsből?

c)

Milyen relatív permeabilitású vasmagot tartalmazott a 700 menetes, 5 cm hosszú, 3 cm 2 keresztmetszetű tekercs?


2012. febr. 25. 14:26
 1/2 anonim válasza:

Hi!

a) Az időt ezzel a képlettel kell kiszámolni: U=L*I/t

Vagyis: 100=7*0,04/t (mA-t át kell váltani A-ré), tehát t=0,0028s.

b) Az energia képlete itt: W=1/2*L*I², behelyettesítve: W=0,5*7*0,04² -> W=0,0056J

c) A sárga függvénytáblázatban a 196. oldalon találsz egy ilyen képletet, hogy: L=μ0*μr*((N²*A)/l) A μ0 a vákuum permeabilitását jelenti (mértéke: 4π*10^-7 Vs/Am), és mi ugye a μr-t keressük. Megint behelyettesítünk az adatokkal:

7=4π*10^-7*μr*((700²*0,04)/0,05), ebből következik, hogy μr=1896 (Pontos π értékkel számolva 1894,7 az eredmény).

2013. júl. 28. 17:19
 2/2 anonim válasza:

Bocs, a c válasznál elírtam az adatokat. Szóval:

c) A sárga függvénytáblázatban a 196. oldalon találsz egy ilyen képletet, hogy: L=μ0*μr*((N²*A)/l) A μ0 a vákuum permeabilitását jelenti (mértéke: 4π*10^-7 Vs/Am), és mi ugye a μr-t keressük. Megint behelyettesítünk az adatokkal:

7=4π*(10^-7)*μr*((700²*0,0003)/0,05), ebből következik, hogy μr=1896 (Pontos π értékkel számolva 1894,7 az eredmény).

2013. júl. 28. 17:27