Az ilyen típusú feladatokat hogyan kell megcsinálni? Előre is köszi :)2012. febr. 21. 16:56
1/2 anonim válasza:
T=keringési idő=periódusidő= 1/f
f=fordulatszám, f=omega/2pí
erőket is lehet számolni: szumma Fi=ma
a=V*omega=sebesség*szögsebesség
F=gamma*M*m/r a négyzeten
r= 200km ebben az esetben
gamma= 6,67*10 a huszonkettediken
szummaFi=ma
F=m*a=m*V a négyzeten / r
gamma*M*m/r a négyzeten= m* v a négyzeten / r
leegyszerűsítek m-mel és r-rel(m=űrhajó tömege, M=föld tömege)
gamma*M/r=m*V a négyzeten
amúgy pedig V a négyzeten/r= omega*v és ebből az omegát is ki lehet számolni a keringési idő egyenletéhez.
Nem tudom, mennyire sikerült megértened, de én mindent megpróbáltam.
2/2 bongolo válasza:
Jó az első válasz, annyit tennék hozzá, hogy szavakkal kifejezve az a lényeg, hogy a centripetális erő pont ugyanakkora, mint a gravitációs erő. Ha meg egyszerűsítünk a tömeggel (úgyse volt megadva az értéke), akkor a centripetális gyorsulás ugyanakkora, mint a gravitációs gyorsulás olyan magasságban (mert a gravitáció gyorsítja az űrhajót körpályán.)