Mennyi a keringési ideje a Föld felett 200km magasban keringő űrhajónak?

Az ilyen típusú feladatokat hogyan kell megcsinálni? Előre is köszi :)

2012. febr. 21. 16:56
 1/2 anonim ***** válasza:
73%

T=keringési idő=periódusidő= 1/f

f=fordulatszám, f=omega/2pí

erőket is lehet számolni: szumma Fi=ma

a=V*omega=sebesség*szögsebesség

F=gamma*M*m/r a négyzeten

r= 200km ebben az esetben


gamma= 6,67*10 a huszonkettediken

szummaFi=ma

F=m*a=m*V a négyzeten / r

gamma*M*m/r a négyzeten= m* v a négyzeten / r

leegyszerűsítek m-mel és r-rel(m=űrhajó tömege, M=föld tömege)

gamma*M/r=m*V a négyzeten

amúgy pedig V a négyzeten/r= omega*v és ebből az omegát is ki lehet számolni a keringési idő egyenletéhez.


Nem tudom, mennyire sikerült megértened, de én mindent megpróbáltam.

2012. febr. 21. 17:46
 2/2 bongolo ***** válasza:
72%
Jó az első válasz, annyit tennék hozzá, hogy szavakkal kifejezve az a lényeg, hogy a centripetális erő pont ugyanakkora, mint a gravitációs erő. Ha meg egyszerűsítünk a tömeggel (úgyse volt megadva az értéke), akkor a centripetális gyorsulás ugyanakkora, mint a gravitációs gyorsulás olyan magasságban (mert a gravitáció gyorsítja az űrhajót körpályán.)
2012. febr. 21. 23:15