Lányom harmadikos tankönyvében van az alábbi házi feladat, segítenétek levezetni? Ha lehet részletesen, hogy én is megértsem és el tudjam magyarázni a lányomnak is.


Köszönöm előre is.


A farsangi bált az állatok az erdei nagy tisztáson tartották, amely téglalap alakú.

A róka volt az őr, és sétálgatott a tisztás szélén. Amíg egyszer körbeért, 400 m-t tett meg. A rövidebbik oldal 80 méter.

Hány perc alatt sétált végig az egyik hosszabb oldal mentén, ha percenként csak 15 métert haladt, mert nagyon figyelt?

A tisztás negyedrészén büfé volt, ahol erdei finomságokat árultak.

Mekkora területen táncoltak az állatok?


2012. febr. 20. 14:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Van egy téglalap alakú terület, aminek a kerülete 400m amiből a rövidebbik oldala 80-80 m.

Ki kell számolni mennyi a hosszabbik oldala ez ugye méter lesz.

Hány perc alatt sétált végig = hosszabbik oldal/15 méter


Ha megvan a hosszabbik oldal meg a rövidebb is amit megadtak (80m) Akkor egy egyszerű területszámítással ki lehet számolni. (T = a*b)

2012. febr. 20. 14:53
 2/5 anonim ***** válasza:

Sokat segítene neked is, ha lerajzolnád a feladatot, mert nem nehéz. Adott egy téglalap.

"Amíg egyszer körbeért, 400 m-t tett meg."

Magyarul 400m a kerülete. A téglalap egy négyszög, van 2 hosszabb és 2 rövidebb oldala, azok hosszát összeadva kapod meg a kerületet.

"A rövidebbik oldal 80 méter. "

Tehát a 2 rövid oldal 2x80=160 méter. A 2 hosszú oldal hossza 400-160=240 méter. Egy hosszú oldal hossza 240/2=120 méter.

"Hány perc alatt sétált végig az egyik hosszabb oldal mentén, ha percenként csak 15 métert haladt, mert nagyon figyelt? "

120m/15m=8 perc gondolom nem szorul magyarázatra.


Ezután kiszámolod a téglalap területét, fel van a füzetbe írva gondolom, de elmondom, hogy "a" és "b" oldalhosszúságú téglalap területe a*b, tehát 80x120 méter. Fejbe ezt most ki nem számolom. Na ennek a negyedén állt a büfé, ott nyilván nem táncoltak.

A terültetet osztjátok 4-el, megkapjátok az egynegyed részt, az a büfé, kivonjátok az összterületből és megkapjátok a tánctér nagyságát. Vagy úgy is lehet, hogy a büfé területének nagyságát szorozzátok 3-mal, mert a büfé területe harmada a tánctér területének.

Ennyi a feladat.

2012. febr. 20. 14:57
 3/5 anonim ***** válasza:

a téglalap kerülete 2*(a+b) ugye bár mert hosszúság + széleség és mivel kettő van mindkettőből 2* be kell szorozni

azt írja hogy a rövidebb oldal 80 m. tehát akor 2*80 /mert két rövid oldala van/ az 160

400-160= 240 hosszabb oldal 120

azután lekell osztani 15tel abból kijön hogy hány perc alatt a hosszabb részen /ez szerintem érthető 15m /1 perc... és azért kell elosztani a 120 at 15el és megkapjuk a percet/

a terület = hosszúság* széleség ezen nem tudok mit magyarázni

2012. febr. 20. 14:57
 4/5 anonim ***** válasza:

2 oldal van mindenből.

80x2 = 160

400-160 = 240

240 a két oldal hosszúsága összesen, így osztjuk kettővel.

240/2 = 120

120 m a hosszabbik oldal.

120 / 15 = 8.

8 perc alatt sétált végig.


számolunk egy területet

80*120 = 9600 m2

kiszámítjuk a negyedét.

9600/4= 2400


ezt kivonjuk az egészből: 9600-2400= 7200 m2


na most nem tudom hogy ezt m2-ben kell-e megadni.

2012. febr. 20. 14:59
 5/5 anonim ***** válasza:
Minden területet négyzetméterben kell megadni......
2012. febr. 20. 15:16