Logaritmus, nem egy konkrét feladat, csak egy egyszerű kérdés?


6*log[4]x = valami számmal[nem tudom osztható-e 6-tal]

log[4]x^6 = az a szám[log-ban]

a log. f. sz.m.m.

x^6 = 6.gyök alatt az a szám..


HA a szám osztható 6-tal, akkor is jó így a megoldás vagy már nem..?


2012. febr. 18. 08:41
 1/7 anonim ***** válasza:
49%

A második sorban hogy kerül "az a szám" log-ba? Ilyet nem lehet.


Nyugodtan elosztod 6-tal, majd a log definíciója alapján már x-et meghatározod.

2012. febr. 18. 10:59
 2/7 A kérdező kommentje:

Átírom azt a számot logba ^^


Minden szám felírható logaritmussal..

2012. febr. 18. 11:25
 3/7 A kérdező kommentje:

Azonosságot alkalmazva pedig felírom x^6-ra és már mindkét oldalon csak logaritmus áll így elhagyható a logaritmus a szöveg miatt..


aztán olyan gyök alá veszem ahanyadfokú az ismeretlen..

2012. febr. 18. 11:27
 4/7 A kérdező kommentje:

gyököt vonni egyenletben tagonként nem lehet, de mivel egy-egy tag van az egyenlet oldalain így lehet...


szerintem helyes ez a megoldás is.. vagy tévedek ?

2012. febr. 18. 11:29
 5/7 anonim ***** válasza:
Így már világos, persze helyes a megoldás, de én az elején inkább osztanék 6-tal és akkor nem kell még log-ba átírással szórakozni (bármilyen egyszerű).
2012. febr. 18. 15:51
 6/7 A kérdező kommentje:

rendben, köszi a választ.


helyes a megoldás, de csúnya..

2012. febr. 18. 16:16
 7/7 BKRS ***** válasza:

Nyilvan ugyanaz lesz az eredmeny.


Mondjuk a kezdetben az a szam 6n

6*log[4]x = 6n

log[4](x) = n

log[4](x) = log[4] (4^n)

x=4^n


A masik megoldas:

log[4]x^6 = 6n

log[4]x^6 = log[4] (4^(6n)) = log[4]((4^n)^6)

x^6 = (4^n)^6

x= 4^n

2012. febr. 20. 16:39