(kémia 9. o. ) az oxigén ^16ˇ8 O (99.757%), ^17ˇ8 O (0. 039%) és ^18ˇ8 O (0.204%) izotópok keveréke. Mi a relatív atomtömege?


és van még egy! :) Hány db atomból épül fel egy 2cm élhosszúságú tömör alumíniumkocka?


légyszi magyarázzátok is el! köszönöm! :)


2012. febr. 17. 02:07
 1/6 bongolo ***** válasza:

Az egyes izotópoknál kérdés, hogy a tanár milyen atomtömegekkel várja el a számolást. Egyszerűbb esetben pl. a ^16O atomtömege 16-nek vehető, valójában viszont 15,995. Az, hogy 3 tizedesjegy pontossággal adta meg a százalékos összetételt, jelentheti azt, hogy az eredményt is ennyire pontosan várja, de nem biztos. 9-edikben valószínű a kerekített értékekkel kell számolni, de azért leírom mindkettővel.


Az atomtömegek:

16O: 15,995 ≈ 16

17O: 16,999 ≈ 17

18O: 17,999 ≈ 18


A keverék azt jelenti, hogy mondjuk 100ezer darab atomból 99757 darab 16o, 39 darab 17o és 204 darab 18o van. Tehát 100ezer atom tömege ennyi:


99757·16 + 39·17 + 204·18

(ha pontosabban kellene számolni, akkor a fenti 3 tizedesjegyű számokkal szorozz)


Egy atom relatív atomtömege meg ennek a 100ezred része.


Ha kiszámolod a kerekített számokkal, 16,004 jön ki. Ha a 3 tizedesjegyű atomtömegekkel számolsz, akkor pedig 15,999 lesz az eredmény.

2012. febr. 17. 10:56
 2/6 bongolo ***** válasza:

Ja, nem írtam az előbb, hogy a mértékegység g/mol, de ezt biztos tudod is.


A másik:

A kocka térfogata 8 cm³

Az alumínium sűrűsége szobahőmérsékleten 2,7 g/cm³

Az alumínium atomtömege 26,98 g/mol


Vagyis a kocka tömege 8·2,7g = 21,6 g

Ezek szerint a kockában ennyi mol alumínium van:

n = 21,6/26,98 mol = 0,8006 mol ≈ 0,8 mol


Most már tudod, hogy ez hány atom? Szorozd be az Avogadro számmal.

2012. febr. 17. 11:04
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, már értem! :)
2012. febr. 18. 00:44
 4/6 anonim válasza:

Szia: ezt irtad a magyarázatba:


A keverék azt jelenti, hogy mondjuk 100ezer darab atomból 99757 darab 16o, 39 darab 17o és 204 darab 18o van. Tehát 100ezer atom tömege ennyi:


Hogy számolod ki, hogy ennyi?

2012. szept. 21. 19:37
 5/6 bongolo ***** válasza:

Nem tudom pontosan, melyik rész az, amit nem értesz.


Nem 100ezer atom tömegét számoltam ott ki, hanem az "atomtömegét", amit pontosabban relatív atomtömegnek hívnak. Ha egy darab 16-os oxigénatom atomtömege 16, akkor 99757 darabé 16·99757. Ez van odaírva fentebb, és hozzáadva a 17-esek meg a 18-asok összes atomtömege is.


Tudod mi a relatív atomtömeg?

2012. szept. 21. 22:04
 6/6 anonim válasza:
Köszi, most már megvan:)
2012. szept. 24. 17:23