Melyik az a legnagyobb szám amelyik nem osztható 6,9 és 20 többszörösének összegével? Vagyis keresem azt az "A (max) " számot, amely nem egyenlő 6 szor x + 9 szer y + 20 szor z-vel: "A (max) " nem egyenlő 6*x+9*y+20*z -vel.

2012. febr. 14. 18:08
 1/8 bongolo ***** válasza:

Vagyis keresni kell azt a küszöböt, ami fölött az összes szám előáll a 6,9,20 lineáris kombinációjaként.


Mondjuk a 9y ilyen, kérdés, hogy mi az y. Az őt követő számoknál tipikusan azt fogjuk tenni, hogy beáldozunk valamennyi 9-est, és a helyébe jön valahány 6-os meg 20-as.


9y+1 = 9(y-5) + 20·2 + 6

9y+2 = 9(y-3) + 20

9y+3 = 9(y-3) + 6·5

9y+4 = 9(y-4) + 20·2

9y+5 = 9(y-3) + 20 + 6·2


9y+6 egyértelmű, a rá következők meg már felfoghatók úgy, hogy 9y+6+1 stb, tehát a fenti 9-es "beáldozás" működik ott is.


Vagyis y=5 volt a legtöbb szükséges 9-es, tehát 45 fölött már biztos, hogy minden szám előállítható 6,9,20 lineáris kombinációjaként.


Nézzük, hogy alatta mi a legnagyobb. (A 45-öt persze nem kell nézni)


44 = 20+6·4

43 = ... ez nekem úgy tűnik, nem állítható elő, tehát ez a legnagyobb ilyen szám.


---

Ez nem versenyfeladat véletlenül?

2012. febr. 14. 19:10
 2/8 A kérdező kommentje:

De igen, verseny feladat.

x,y,z eleme a természetes számok halmazának, értékük tetszőleges (ezt elfelejtettem írni=( )


Én azokat kezdtem el keresgélni hogy mik azok amik előállíthatóak, és egy bizonyos nagy szám esetén minden szám biztosan előállítható:

20+20=40

6+9+9+9+9=42

9+9+9+9+9=45

9+9+9+20=47

9+20+20=49

2012. febr. 14. 21:21
 3/8 bongolo ***** válasza:
Azt érted, hogy a válaszomban bebizonyítottam, hogy 45 fölött minden szám előállítható ily módon?
2012. febr. 14. 22:16
 4/8 A kérdező kommentje:
Kezdem kapisgálni :))
2012. febr. 14. 22:40
 5/8 A kérdező kommentje:

9y+1 = 9(y-5) + 20·2 + 6 = 9y-45+40+6 = 9y+1

9y+2 = 9(y-3) + 20 = 9y-27+20 = 9y-7 ???

9y+3 = 9(y-3) + 6·5 = 9y-27+30 = 9y+3

9y+4 = 9(y-4) + 20·2 = 9y-36+40 = 9y+4

9y+5 = 9(y-3) + 20 + 6·2 = 9y-27+20+12 = 9y+5


A ???-es rész szerintem nem stimmel. Bár gondolom hogy csak elírás és lemaradt egy +9 , de azért megkérdezem, biztos ami biztos

2012. febr. 14. 22:49
 6/8 A kérdező kommentje:
Ez a "beáldozott" 9-es ez teljesen random vagy van benne valami szabály?
2012. febr. 14. 22:54
 7/8 bongolo ***** válasza:

Igen, az egy elírás, ez az igazi:

9y+2 = 9(y-2) + 20 = 9y-18+20

szóval 2 helyett 3-at írtam véletlenül, de 2-re gondoltam.

vagyis itt 2 darab 9-es helyett lesz 1 darab 20-as.


A "beáldozás" csak ez a 6 féle lehet, tehát nem random (a hatodik az, amikor nem kell "beáldozni" 9-est, simán hozzájön egy 6-os), utána periódikusan ismétlődik. Ezt nem hangsúlyoztam ki, de gondoltam, hogy érthető volt. Nézzünk egy példát:


pl. egy nagy szám a 810 (amikor y=90), folytassuk onnan a lineáris kombinációkat:


810 = 90·9

itt kezdődik egy periódus:

811 = (90-5)·9 + 2·20 + 6

812 = (90-2)·9 + 20

813 = (90-3)·9 + 5·6

814 = (90-4)·9 + 2·20

815 = (90-3)·9 + 20 + 2·6

816 = 6 + 90·9

innen már periódikusan ismételhetünk:

817 = 6 + (90-5)·9 + 2·20 + 6

818 = 6 + (90-2)·9 + 20

819 = 6 + (90-3)·9 + 5·6

stb.

822-től már a második periódus jön:

822 = 2·6 + 90·9

823 = 2·6 + (90-5)·9 + 2·20 + 6

824 = 2·6 + (90-2)·9 + 20

stb...


Érthető?

2012. febr. 15. 12:08
 8/8 A kérdező kommentje:

igen, az egyenlet jobb oldalát már értettem eddig is. a kérdés a 9(y-??) re vonatkozott. de közben felfogtam :)

Köszönöm a segítséget!

2012. febr. 15. 13:23