Tudnátok segíteni? (7. oszt. Fizika)

Egy bányában 300 m mélységben 500m3(köbméter) víz gyűlt össze.A víz kiszivattyuzásához 5 darab,egyenként 28 kW-os motort állítottak be.Mennyi idő alatt szivattyúzzák ki a vízet? am ha valaki leírná a megoldást levezetéssel együtt és megmagyarázná mit mért hogyan csinált megköszönném
2012. febr. 13. 18:21
 1/5 anonim válasza:
alapképleteket kell használni, tök triviális a megoldás.
2012. febr. 13. 18:24
 2/5 Kinga néni ***** válasza:

teljesítmény: munka/idő, ez adott. (5*28 kW)


munka: erő*az erő irányába eeső elmozdulás (300m)


a munkát most a súly ellenében végezzük, azzal párhuzamos egyenes mentén.

G=m*g

g-t tudjuk, m-et pedig megkapod a térfogatból (500m^3) és a víz sűrűségéből (keresd ki!)

2012. febr. 13. 18:27
 3/5 A kérdező kommentje:
hát nekem nem azért mondoom hogy lécí valaki irja meg a megoldást és magyarázza el.
2012. febr. 13. 18:27
 4/5 A kérdező kommentje:
úristen..nem értem na mind1 azéér kösziíí ::D kedves vagy.(<3
2012. febr. 13. 18:29
 5/5 anonim ***** válasza:

Hát 7. osztályban nem is kéne ilyen számolást végezni, már a tanítás alapvető hibája is, hogy kiszámoltatnak egy csomó mindent, a gyerek meg még egy szivattyút sem látott működni, csak elméletben tanítanak.


tehát térjünk vissza a példára.

ha felszivattyúzzuk a vizet, akkor feljebb (magasabbra) kerül, így magassági (helyzeti) enrgiája növekszik.


ehhez munkát kell befektetnünk:


W=m*g*h=500*1000kg*9,81m/sec^2*300m


W=1471500000 J =1,47*10^9 J (1,47 GJ)


ezt a munkát kell az 5 szivattyúnak elvégezni:


W=n*P*t, osztva n-el és P-vel:


t=W/(n*P)=(1,47*10^9 J)/(5*28000W)


t=10510,71sec=175,18 perc= 2óra+55perc, tehát durván 3óráig kell szivattyúzni.


Ez persze csak elméleti számítás, a gyakorlatban:


-a motoroknak nem 100% a hatásfoka, hanem kb. 80%.

-a víz a szivattyúcsőben erősen súrlódik, az ebből adódó hatásfok kb. 0,9


-egyéb veszteségek is vannak, ennek korrekciós tényezője kb. 0,85.


Így az eredő hatásfok:


0,8x0,9x0,85=0,6.


Tehát a kiadódott 3 órát el kell még osztani 0,6-el,

így a valóságban 5 óráig kell szivattyúzni!

2012. febr. 14. 15:23