2012. febr. 13. 14:13
1/2 anonim válasza:
Ha n ember játszik, akkor mindenkinek (n-1) játszmát kell játszania (saját magával senki sem játszik). Ha tehát mindenkinek 4 meccse van hátra, akkor mindenki (n-1)-4=n-5 meccset játszott le, azaz összesen 25=n(n-5)/2 mérkőzést (osztani kellett 2-vel, mert minden mérkőzést kétszer számoltunk meg, mindkét félnél).
Tehát n(n-5)/2=25
n²-5n=50
n²-5n-50=0, innen megoldva a másodfokú egyenletet: n=10 és n=-5 jön ki, ezek közül csak n=10 reális megoldás, azaz 10 sakkozó játszott.
2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen ,igazából az a megtévesztő,hogy ha visszaszámolok nem jön ki a 4 játszma,csak 2,de nincs másik megoldás .
2012. febr. 17. 09:15