Kémia 1. Melyik az az aldehid, amelynek moláris tömege 72g/mol? 2. Számítsd ki a karbonsav százalékos összetételét.3. Hány g CO2 gáz keletkezik 642g aceton égésekor? 4. Számitsd ki a faszesz %-os összetételét.

2012. febr. 12. 18:43
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, hogy ilyen sok, de nagyon szar vagyok kémiából, ezek a feladatok pedig nagyon fontosak lennének holnapra! előre is köszi! :)
2012. febr. 12. 18:44
 2/10 anonim ***** válasza:

Vegyük az első két aldehidet:


CHOH – formaldehid, metanal, formalin, metil-aldehid

M(CHOH) = 30.02598 g/mol


CH₃–COH – acetaldehid, etanal,

M(CH₃COH) = 44,05256 g/mol


44,05256 – 30.02598 = 14,02658 g/mol ennyivel lesz minden további aldehidnek a sorban nagyobb moltömege


30,02598 – 14,02658 = 15,9994 g/mol


72 – 15,9994 = 56,0006 g/mol


56,0006/14,05256 ≈ 4


Ez annyit jelent, hogy 4 +1 db szénatom lesz a molekulában.


M(CH₃CH₂CH₂COH) = 72,10572 g/mol

2012. febr. 12. 20:14
 3/10 anonim ***** válasza:

Helyesen:


Ez annyit jelent, hogy 4 db szénatom lesz a molekulában.

2012. febr. 12. 20:18
 4/10 anonim ***** válasza:

Pontosan számolva:


72,10572 – 15,9994 = 56,10632 g/mol


56,0006/14,05256 = 3,9926 ≈ 4

2012. febr. 12. 20:22
 5/10 anonim ***** válasza:

Gondolom, a tömegszázalékos összetételről van szó.


CH₃OH – faszesz, metil-alkohol, metanol


A szén atomtömege: 12.0107 g/mol

Az oxigén atomtömege: 15.9994 g/mol

A hidrogén atomtömege: 1.00794 g/mol


M(CH₃OH) = 32.04186 g/mol


32.04186 = 1*12.0107 + 3*1.00794 + 1*15.9994 + 1*1.00794


100% ... ... 32.04186

x% ... ... 12.0107


x = 12,0107*100/32.04186 = 37,4844%


100% ... ... 32.04186

x% ... ... 4*1.00794


x = ?


Az harmadikat meghagyom neked.


Moltömeg számító:


[link]

2012. febr. 12. 20:38
 6/10 anonim ***** válasza:

„Számítsd ki a karbonsav százalékos összetételét.“


Nem véletlenül karbolsavról van szó?


A karbonsavak alatt értik a hangyasavat, ecetsavat, stb. Most melyikről lenne szó?

2012. febr. 12. 20:47
 7/10 anonim ***** válasza:

CH₃COCH₃ + O₂ => 3CO₂ + ...


M(CH₃COCH₃) = 58.07914 g/mol

M(CO₂) = 44.0095 g/mol

2012. febr. 12. 20:52
 8/10 A kérdező kommentje:
hát köszi mindent!:)) Jaj, bocsi én írtam le rosszul.. Karbolsav!!!!
2012. febr. 12. 20:59
 9/10 anonim ***** válasza:

Akkor legyen karbolsav:


C₆H₅OH – fenol, karbolsav, hidroxibenzol


M(C₆H₅OH) = 94.11124 g/mol

A szén atomtömege: 12.0107 g/mol

Az oxigén atomtömege: 15.9994 g/mol

A hidrogén atomtömege: 1.00794 g/mol


94.11124 = 6*12.0107 + 6*1.00794 + 1*15.9994 = 72.0642 + 6.04764 + 15.9994


100% ... ... 94.11124

x% ... ... 72.0642


x = 72.0642*100/94.11124 = 76,57342 %-a a szén (tömegszázalék)


A többit ugyanígy számolod.

2012. febr. 12. 21:25
 10/10 anonim válasza:

1. 72g-30g=42g

42g/14g=3

A sorban a negyedik: butanaldehid

2. Ne értem.

3. 1mol 58g 132g

642g/58g=x/132g

x=11,92g

4.Ehhez még kéne adat.

Örülök, hogy segíthettem.

2012. máj. 4. 15:49