Egy ABCD (ilyen körüljárású, AB=a és CD =c az alapok) trapézból adottak a kovetkezo adatok: a,d és f1 és f2, mely utóbbi kettő az a szakasz, melyre a BD átló osztja AC átlót. Szerkesztendő trapéz.


Köszönöm előre a segítséget.


2012. febr. 12. 17:03
 1/4 bongolo ***** válasza:
Nevezzük az átlók metszéspontját M-nek. Az ABM és a CDM háromszögek hasonlóak, mert a szögeik csúcsszögek illetve váltószögek. Ezért a/c=f₁/f₂ kell legyen. Ha nem olyan, akkor nem szerkeszthető trapéz. Ha viszont az arány olyan, akkor végtelen sok trapéz szerkeszthető, csak a-nak meg c-nek párhuzamosnak kell lennie.
2012. febr. 13. 01:02
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem annyira reménytelen a dolog, mint Bongoló állítja. :-)


A továbbiak értelmezése az alábbi rajz alapján


[link]


Az 1. ábrán egy általános trapéz látható, mellette a szerkesztéshez szükséges aránypárokkal.

Ha csak az f1/f2 arány és az 'a' oldal ismert, akkor valóban határozatlan a feladatot, de a 'd' szakasz rögzítése egyértelművé teszi az alakzatot.

Az M ponton keresztül a 'd' oldallal húzott párhuzamos és annak felosztása lehetővé teszi a hiányzó arány meghatározását.

Látható, hogy a trapéz a felsorolt adatokkal csak akkor szerkeszthető meg, akkor létezik, ha a

d + c > f = f1+ f2

egyenlőtlenség teljesül.


A 2. ábrán látható a 'd' oldal felosztása, a 3.-on pedig ennek felhasználásával a hiányzó 'c' oldal (TU szakasz) szerkesztése.

A 3. ábrán a 'h' egyenesre felmérve a (d + c) és az 'f' szakaszokat, azonnal eldönthető, hogy létezik-e a trapéz vagy sem.


A 4. ábrán látható a megszerkesztett trapéz és a szerkesztés menetének leírása.


Ha kérdés van, ne kímélj.:-)


DeeDee

***********

2012. febr. 14. 17:10
 3/4 bongolo ***** válasza:
Igazad van Dee, bocs kérdező, elnéztem a kérdést; c-nek olvastam a d-t. Szóval a válaszom nem erre a feladatra vonatkozik...
2012. febr. 14. 18:07
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2012. febr. 14. 20:20