Adott két polinom:
f=x^4+ax^3+bx^2-5x+6
g=x^3+x-2
Határozzuk meg úgy az a változó és a b változó értékét, hogy f osztható legyen g-vel.
2012. febr. 6. 21:23
1/2 anonim válasza:
Mivel g harmadfokú, egy elsőfokúval kell szorozni, hogy negyedfokút kapjunk. Sőt, az együtthatók miatt csak x+c alakú lehet a szorzó:
(x^3+x-2)(x+c)=x^4+x^2-2x+cx^3+cx-2c ennek kell egyenlőnek lenni f-fel.
Az együtthatókat kell tehát összehozni, a végéről érdemes indulni, a konstans-tag: -2c=6, innen c=-3;
a harmadfokú tagból csak cx^3 van, ezért az a együtthatónak c-vel egyenlőnek kell lenni. a=-3
b a másodfokú tag együtthatója: b=1
(Még ellenőrizni kell az elsőfokú tagot: -2x+cx=5x, és mivel c=-3-mal, ezért ez is rendben van.)
B. Békési Beáta matektanár a neten
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen...
2012. febr. 7. 11:06