Valaki tudja a megoldást?2012. febr. 2. 16:07
1/4 Kinga néni válasza:
nevezetes azonosság: cos(2x) = cos^2(x) - sin^2(x) = 2 cos^2(x) - 1 = 1 - 2 sin^2(x), mivel
cos^2(x) + sin^2(x) = 1 bármely x-re.
vagxis
1 - 2 sin^2(x)=sinx
2 sin^2(x) + sinx -1 =0
ez egy msáodfekú egyenlet sinx-re. bevezetünk egy új változót: sinx = z
2 z^2+ z -1 = 0
z1= (-1 + 3)/4 = 1/2
z2=(-1 - 3)/4 = 1
tehát
1) sin x= 1/2
x= pi/6+2*k*pi ill. x=5/6+2*k*pi
2) sin x= 1
x=pi/2+2*k*pi
innen megy?
2/4 A kérdező kommentje:
de miért lesz belőle másodfokú? amúgy a végét értem
2012. febr. 2. 16:32
3/4 anonim válasza:
Azér mert sinx a négyzetre van emelve.
Egyébként a z2-vel jelölt megoldás hibás, mert lemaradt egy negatív előjel:
Tehát ezért
x2=-pi/2+2k*pi. (Vagy ha úgy tetszik (3/2)pi+2k*pi
4/4 Kinga néni válasza:
köszönöm, csakugyan lemaradt. már a z2-nél