Valaki tudja a megoldást?
2012. febr. 2. 16:07
 1/4 Kinga néni ***** válasza:

nevezetes azonosság: cos(2x) = cos^2(x) - sin^2(x) = 2 cos^2(x) - 1 = 1 - 2 sin^2(x), mivel


cos^2(x) + sin^2(x) = 1 bármely x-re.


vagxis


1 - 2 sin^2(x)=sinx


2 sin^2(x) + sinx -1 =0


ez egy msáodfekú egyenlet sinx-re. bevezetünk egy új változót: sinx = z


2 z^2+ z -1 = 0


z1= (-1 + 3)/4 = 1/2

z2=(-1 - 3)/4 = 1


tehát

1) sin x= 1/2


x= pi/6+2*k*pi ill. x=5/6+2*k*pi


2) sin x= 1


x=pi/2+2*k*pi


innen megy?

2012. febr. 2. 16:22
 2/4 A kérdező kommentje:
de miért lesz belőle másodfokú? amúgy a végét értem
2012. febr. 2. 16:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Azér mert sinx a négyzetre van emelve.


Egyébként a z2-vel jelölt megoldás hibás, mert lemaradt egy negatív előjel:


Tehát ezért


x2=-pi/2+2k*pi. (Vagy ha úgy tetszik (3/2)pi+2k*pi

2012. febr. 2. 18:38
 4/4 Kinga néni ***** válasza:
köszönöm, csakugyan lemaradt. már a z2-nél
2012. febr. 3. 12:15