Az év egyik napján Budapesten (é. Sz.47,5°) 19°magasan látszik a Nap a horizont felett. Kérdések lent?
a.) melyik napon mérhető ez az érték?
b.) hol delel ekkor merőlegesen a Nap?
c.) Milyen évszak kezdődik akkor azon a helyen?
d.) mikor delel hazánkban merőlegesen a Nap?
Az eredményeket tudom a könyv végéből, de valaki el tudná nekem magyarázni ezeket a számításokat? Nagyon köszönöm!
Nem fogalmaz pontosan a feladat, gondolom deleléskor látszik 19°-os szögben a Nap.
Csináltam egy képet segítségül:
Keresd meg mindezeket a képen: A vízszintes mutatja a Föld keringési síkját (és a Nap sugarait), É és D az északi és déli pólust, α=23,5° pedig a tengelyferdeségét. Az egyenlítőn kívül rajta vannak a térítők, valamint a sarkkörök is. Budapestet a BP pont jelképezi. Budapest szélességi köre nincs berajzolva, de ehhez a szélességi körhöz tartozó sugár és annak az Egyenlítőhöz képesti β=47,5° szöge igen. Budapestnél a Földhöz húzott érintő sík (itt egyenes) a horizont. A feladat szerint a horizont és a Nap γ=19°-os szöget zár be.
Ha megnézed a BP csúcsú derékszögű háromszöget, aminek élei:
- BP horizontja
- a Föld középpontjából BP-be jövő sugár
- a Föld középpontján átmenő keringési sík
Ez egy derékszögű háromszög, hisz a horizont merőleges a sugárra. Vedd észre, hogy a γ szög váltószög a háromszög bal szélső csúcsánál lévő szöggel. Ezért 90°-γ = β+δ. Vagyis:
δ = 90°-γ-β
δ = 90° - 19° - 47,5°
δ = 23,5°
Vagyis ebben a pillanatban, amikor a Nap 19°-os szög alatt delel Budapesten, ekkor a Nap a déli szélesség 23,5°-ánál delel merőlegesen. Ez a Baktérítő. Ez a nap tehát a téli napforduló időpontja, vagyis december 21 (ritkábban dec 22).
Vagyis a válaszok:
a) dec 21
b) Baktérítő
c) Ekkor kezdődik az északi féltekén a csillagászati tél
d) Soha! A Nap csak a térítők között delelhet merőlegesen.
Ja, egy megjegyzés:
A tengelyferdeség értéke nem pontosan 23,5°, hanem a jelenlegi legpontosabb mérés szerint 23,439291°. Tipikusan viszont 23,5 fokkal szokták közelíteni. Ilyen közelítéssel jön ki, hogy Budapesten a téli napfordulón 19 fok alatt látszik a Nap. Az igazi értékkel számolva kicsit más jönne ki, amihez nem dec 21 tartozik, de bizonyára a napforduló a válasz a feladatra.
el sem tudom mondani, milyen hálás vagyok! :) de van egy kérdésem, egyik ide tartozik, másik nem annyira. :) a ß szöget mindig le kell méricskélni? mert egyébként ez nem matek, hanem földrajz feladat. szóval ha nem Bp van megadva, azt hogy oldom meg? Bocs, ha hülyeséget kérdeztem!
A másik pedig, hogy ugye azt tanultuk, hogy a napsugarak hajlásszöge a sarkok felé csökken az Egyenlítőtől. De miért nem a keringési síktól? Annak lenne értelme, nem?
Köszi!:)
- Igen, a β-t tudni kell valahonnan. Erre a legegyszerűbb az, hogy ha tudod, hogy melyik városban vagy, megnézed a térképen a szélességi körét. Ha mérni kell, akkor ma már a legjobb GPS-szel megmérni :)
- Bizonyára éves átlagra vonatkozott ez az állítás. Egy adott napon természetesen a keringési síkban lesz a legnagyobb a hajlásszög
- GeoGebrával csináltam. Nagyon jó kis program, ráadásul ingyenes:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!