1. 4^(x-2)-17*2^(x-4)+1=o

2. 3^(3x-1)+27^x=2^(2x+1)+7*4^x


2012. jan. 27. 19:26
 1/2 BKRS ***** válasza:

Jelolje a=2^x

4^(x-2)-17*2^(x-4)+1 = 2^(2x-4) - 17*2^(x-4) + 1 =

= 2^(-4)*a^2 -17*2^(-4)a +1

2^(-4)*a^2 -17*2^(-4)a +1 =0

a^2 -17a +16 = 0

(a-16)(a-1)=0

a=16, x=4

a=1, x = 0

2012. jan. 27. 20:33
 2/2 BKRS ***** válasza:

3^(3x-1)+27^x=2^(2x+1)+7*4^x

(1/3)*27^x + 27^x = 2*4^(x) + 7*4^(x)

(4/3)*27^x = 9*4^x

(27/4)^x = 27/4

x=1

2012. jan. 27. 20:38