Az iskolában futballbajnokságot hirdettek. Matek. Valaki?


a) Tavasszal a csapatok egyfordulós körmérkőzést játszottak. (Minden csapat minden

csapattal egyszer játszott.) Hány csapat nevezett a bajnokságra, ha az összes mérkőzés

száma hárommal nagyobb volt a résztvevő csapatok számának a kétszeresénél?


b) Az őszi fordulóban ugyanezek a csapatok vettek részt, de a bajnokság a rossz idő miatt

félbeszakadt. Lehetséges-e, hogy az egyes csapatok által addig lejátszott mérkőzések

számának az összege 11?


c) Legfeljebb hány mérkőzést tartottak meg az ősszel, ha volt olyan csapat, amelyik még

egyszer sem játszott?


Az a része már megvan, hogy 6 csapat van. B-nél elakadtam. Valaki tudna segíteni?:S


2012. jan. 24. 18:10
 1/4 BKRS ***** válasza:
100%

a)

n>0 csapat nevezett, ezek osszesen n*(n-1)/2 meccset jatszottak.

n*(n-1)/2 = 2n+3

n^2 - n = 4n + 6

n^2 - 5n - 6 = 0

(n+1)(n-6) = 0

Mivel a csapatok szama pozitiv, ezert n=6 a megoldas.


b)

Az egyes csapatok altal lejatszott meccsek szamanak az osszege mindig paros, mindig az osszes lejatszott meccs szamanak a ketszerese, ezert nem lehet 11.


c)

Legfeljebb a maradek 5 csapat jatzhatott le minden meccset egymassal, ami osszesen: 5*4/2 = 10 meccs.

2012. jan. 24. 18:21
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi! így már értem :) , tudnál segíteni még egy-két feladatban? ha ráérsz..
2012. jan. 24. 18:28
 3/4 A kérdező kommentje:

Hány csúcsú az a konvex sokszög, amelynek együttesen 153 oldala és átlója van?


biztos, hogy egyszerű a megoldás, de egyszerűen kifog rajtam.:(

n*(n*3)/2 képletbe helyettesítsem be a 153-at?

2012. jan. 24. 18:30
 4/4 BKRS ***** válasza:

az oldalak szama n, az atlok szama n*(n-3)/2

ez egyutt n*(n-1)/2

Tehat akkor:

n(n-1)/2 = 153

n(n-1) = 306

n^2 - n - 306=0

(n-18)(n+17)=0

n=18 (az n=-17 megoldas nem jo, mert negativ)

2012. jan. 24. 23:41