Matek! Jól csináltam meg ezt a feladatot?


Egy háromszög csúcsai a köré írt kört három részre osztják. amelynek hosszának aránya 3:5:10. Számoljuk ki a háromszög belső szögeinek nagyságát.


Szóval nem vagyok matematikus, úgyhogy jól bevált módszert alkalmaztam. (javítókulcs)

A javítókulcs aztmondja, hogy az egyes esetekben x.180/x+y+z és ezt vég kell játszani y-al és z-vel is.

Jó faxa, kijött, hogy

hároszögbelsőszögealfa = 30°

H.B.béta = 50°

H.B.gamma = 100°

Profi (H).


Azt nem értem, hogy jön ki ez a megoldókulcs. Légyszi segítsetek! :D


2012. jan. 18. 19:43
 1/3 anonim ***** válasza:

Az alapján, ahogy leírtad én sem értem mit akar a javítókulcs. Azonban abból, hogy tudod, hogy mekkora ívekre van felosztva a köré írt kör, abból egyből tudod számolni az ívekhez tartozó középponti szögeket. Ugye az egyik 3*(360°/(3+5+10)) = 3*(360°/(18)) = 60°, a másik 5*360°/18 = 100° és a harmadik 10*360°/18 = 200°. Az ezekhez tartozó kerületi szögek éppen a háromszög belső szögei. A középponti és kerületi szögek tétele alapján tehát a háromszög szögei, ezeknek a szögeknek a felei.

alfa = 60°/2 = 30°,

béta = 100°/2 = 50°,

gamma = 200°/2 = 100°.


Remélem a középponti és kerületi szögek tételét tanultátok... Ha nem akkor még kitalálok valamit. Legrosszabb esetben linkelek egy bizonyítást.

2012. jan. 18. 20:15
 2/3 A kérdező kommentje:

Közben rájöttem.


360/1+2+3 kijön, hogy mennyi 1

ki kell számolni hogy az arányból mennyit szednek a részek

ezek a fok értékek a kör középponti szögei aminek a kerületi szögei pont a háromszög belső szögei, szóval a kör területi szögét el kell osztani kettővel de ezt meg lehet spórolni az elején azzal, hogy 180*x/x+y+z. szupi-szupi-szupi

2012. jan. 18. 20:25
 3/3 A kérdező kommentje:

"kör területi szögét"


vagyis inkább a középpontit :D

2012. jan. 18. 20:26