Hogy lehet ezt a matek feladatot megoldani?


Ki kell számolni a háromszög szögeit az összefüggések alapján:

CK=KL , AK=AL , BCA(SZÖG)=90° , CLB(SZÖG)=60°


Vázlat:


[link]


(több ilyen feladatot is feladtak házinak, de nem tudom a megoldási menetet)


2012. jan. 12. 21:12
 1/2 BKRS ***** válasza:

a szogek:

a,b,g,d,e

CLB=60

Kiindulhatsz pl a kovetkezo egyenletekbol:


b+g = 120 (CLB ⊿)

a+b = 90 (ABC ⊿)

a+2d = 180 (KAL ⊿)

2e + (180-d)=180 (CKL ⊿)

e+g=90 (ACB szog)

(180-d-e)+b+g=180 (CLB ⊿)

2e+d+a = 180 (CAL ⊿)



b+g = 120

a+b = 90

a+2d = 180

d= 2e

e+g=90

d+e=b+g

2e+d+a = 180


d= 2e

b+g = 120

a+b = 90

a+4e = 180

e=90-g

3e=b+g

4e+a = 180



d= 2e

e=90-g

b+g = 120

a+b = 90

a+4(90-g) = 180

3(90-g)=b+g

4(90-g)+a = 180



d= 2e

e=90-g

g = 120-b

a+b = 90

a+ 180 = 4g

270-b = 4g

180+a = 4g



d= 2e

e=90-g

g = 120-b

a+b = 90

a+ 180 = 4(120-b)

270-b = 4(120-b)



d= 2e

e=90-g

g = 120-b

a+b = 90

a+ 4b = 300

b = 70


a=20

g=50

e=40

d=80

2012. jan. 12. 22:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi, ez sokat segített! :)
2012. jan. 12. 22:45