3 borítékban pénz van. A 2. -ban háromszor annyi van, mint az elsőben, a 3. -ban pedig feleannyi, mint a 2. -ban. Ha a 2. -ból 4000Ft-ot átteszünk a 3. -ba, akkor ott 4500Ft-al több lesz, mint az elsőben. Hány forint lesz ekkor a 3. borítékban?

2012. jan. 10. 16:48
 1/2 BKRS ***** válasza:

a,b,c mennyisegu penz a boritekokban, ebben a sorrendben.

A feladat szerint:

b = 3a

2c=b

b-4000=4500+a

---

c+4000=?

Az 1. es 3. egyenletbol:

b-4000 = 4500 + b/3

(2/3)b = 8500

b=8500 /(2/3) = 8500 * 3/2 = 12750

c = b/2 = 12750/2 = 6375

c+400 = 6375 + 4000 = 10375

(szamolj utana)

2012. jan. 10. 17:04
 2/2 allspark válasza:

Hivatalos mozaikos megoldás szerint a helyes megoldás a következő lenne!


1. b.: x

2. b.: 3x

3. b.: 1,5x -> 3/2x


A 2. borítékból átteszünk 4000-et a 3. borítékba, akkor a 3. borítékban 4500-al lesz több, mint az elsőben.

Ennek a mondatnak az egyenlete (az 1. és a 3. borítékot egyenlővé tesszük!):


x + 4500 = 3/2x + 4000 /*2

2x + 9000 = 3x + 8000 /egyenletrendezés

1000 = x


1. b.: x -> 1000

2. b.: 3x -> 3000

3. b.: 1,5x -> 1500


2. borítékból ami 3000 forint, nem lehet 4000 Ft-ot kivenni. Ezért a feladatnak nincs megoldása.


ui.:a hivatalos mozaik kiadó megoldása.

2015. szept. 15. 20:11