Például így légyszives: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..
Egy kétjegyű szám egyik jegye 5-tel nagyobb a másiknál.Ha a jegyeket felcseréljük, az új szám az eredeti háromszorosánál 9-cel kisebb lesz.Melyik ez a szám?
2012. jan. 8. 21:01
1/3 anonim válasza:
3(10x+(x+5))-9 = 10(x+5)+x
33x + 15 - 9 = 11x + 50
22x = 44
x = 2
így a szám 27
2/3 A kérdező kommentje:
köszi
2012. jan. 8. 21:09
3/3 anonim válasza:
Legyen az egyik szám Y, a másik Z.
Y+5=Z
10 x Y + Z
10 x Z + Y = 3 x (10 x Y + Z) - 9
10Z + Y = 30Y + 3Z - 9
7Z = 29Y - 9
7 x (Y+5) = 29Y - 9
7Y + 35 = 29Y - 9
44 = 22Y
Y = 2
Z= 7
Tehát a keresett szám a 27.
Ell.: 27 x 3 = 72 + 9 = 81