Fizikából holnap témazárót írunk és nem tudom a képleteket, a halmazállapot-változásokból írunk, példa lejjebb?

0,52 g víz és 0.5 kg jég keverékéhez mekkora tömegű 100 C fok-os vízgőzt kell vezetni, hogy a közös hőmérséklet 30 C fok legyen.
2012. jan. 5. 17:23
 1/4 A kérdező kommentje:
az ilyen fajta képletek kellenének..
2012. jan. 5. 17:24
 2/4 anonim ***** válasza:
De jó lenne érteni is és nem csak képleteket tudni. Sokkal könnyebb megérteni, mint gondolnád. Képletből meg ebbe a témakörbe nagyjából 3 van, és nem lesz ötös, ha azt a hármat tudod.
2012. jan. 5. 17:31
 3/4 BKRS ***** válasza:

Mondjuk x kg gozre van szukseged.


1) kiszamolod hogy 1 kg 100 fokos vizgoz kondenzalodasa mennyi energiaval egyenerteku.

2) kiszamolod 1kg 100 fokos viz 30 fokra hutese mennyi energia

3) Ezt a kettot osszeadod. Mondjuk kapsz egy A erteket.


4) kiszamolod, hogy 0,5kg jeg megolvasztasa mennyi energia

5) kiszamolod, hogy 1,2kg 0 fokos viz 30 fokosra melegitese mennyi energia.

Ezt a kettot osszeadod.

Ezzel a masodik ertekkel kell x*A-nak egyenlonek lennie.


olvadas + felmelegedes homennyiseg szukseglete = kicsapodas + hules altal szolgaltatott homennyiseg.


A fuggvenytablazatban megvannak az allandok amiket hasznalnod kell hozza, fejbol fogalmam nincs mennyi.

Lesz egy konstansod a kondenzaciora, amit a tomeggel kell megszorozni,

lesz egy konstansod a felmelegedesre es a hutesre, amit megint a tomeggel es a homerseklet valtozassal kell szorozni,

lesz egy konstansod az olvadasra amit megint csak a tomeggel kell szorozni.

2012. jan. 5. 17:35
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha csak a képletek kellenek (amik amúgy valószínűleg megvannak a könyvedben is), hát íme:

dE=C*m*dT (dE és dT, mint energia- illetve hőmérséklet-változás)

E(o)=L(o)*m

E(f)=L(f)*m

Azt hiszem, ennyi, párolgással elég ritkán szoktak számolni általános és középiskolában, csak mondják, hogy van. Ezzel a hárommal kiszámolható a fenti példa.

(ha pedig tényleg azt hiszed, hogy a fizika annyiból áll, hogy "bemagolok három képletet, oszt' behelyettesítem, ahová kell", akkor ne számíts sok jóra)

2012. jan. 5. 17:38