Mi a függvény határértéke (matek)?


[link]


Behelyettesítve nekem 0/0 jön ki, ami után fel kell bontani, de az elsőt nem tudom hogy kéne. a második szerintem (x-2)(x+3) de igy nem tudom kiszámolni, mert elsőt nem tudom felbontani!

én csinálom rosszul, vagy mi a megoldás?



2012. jan. 5. 14:00
 1/4 Mátyás3 ***** válasza:

Az 2 lesz, kijön például H'lopital szabállyal (fogalmam sincs hogy írják), aminek a lényege, hogy a tört határétéke egyenlő a számláló illetve a nevező deriváltjának határértékével, ha az létezik. A számláló deriváltja 10x-10,

a nevezőé 2x+1 , x helyélre kettőt rakva kijön a kettő. (10/5)

2012. jan. 5. 14:56
 2/4 A kérdező kommentje:
és tényleg, köszönöm. ez a szabály ki is ment a fejemből már, egész nap ezeket oldom, és folyton a bonyolult verzio van. L'Hospital-al tényleg jo, köszönöm :D
2012. jan. 5. 15:06
 3/4 bongolo ***** válasza:

Feltételezem, hogy vizsgára készülsz, ott ki szokták kötni az ilyen jellegű feladatoknál, hogy nem szabad L'Hospital-t használni.


Ha x=2 behelyettesítéssel 0/0 jön ki, akkor biztos lehetsz benne, hogy a számlálóból és a nevezőből is ki lehet emelni (x-2)-t. Próbáljuk meg:


A számláló könnyű: 5x(x-2)

A nevező: (x-2)(x+a) = x²-2x+ax-2a = x² + (a-2)x - 2a

És tényleg, ha a=3, akkor pont kijön a nevező.


Tehát a tört végülis ilyen:

(5x(x-2)) / ((x-2)(x+3)) = 5x/(x+3)

Ebbe meg már simán be lehet helyettesíteni a 2-t:

5·2/(2+3) = 2 a határérték.

2012. jan. 5. 21:03
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm, ez is jol jött. bár mivel tanultuk a l'hospitalt ezért gondolom lehet majd használni, de ha mégse akkor ez nagyon jol jött :)
2012. jan. 5. 21:20