Csinos1212 kérdése:

Matek házi! Sürgős nagyon, még ma kellene a válasz. Segítene valaki még ma?


Gondoltam egy számra. Hozzáadtam a 4/15 részét, majd megszoroztam 2-vel, és elvettem belőle 5-öt. Így pont annyit kaptam, mintha a gondolt szám harmadához hozzáadtam volna a háromszorosát, majd 4-gyel kevesebbet vettem volna el belőle, mint amire gondoltam.

Csak azt szeretném kérdezni, hogy hogyan számoljam ki. A végeredmény nem kell.


2012. jan. 3. 19:35
 1/5 BKRS ***** válasza:

Gondoltam egy számra.

X


Hozzáadtam a 4/15 részét

X+(4/15)X


majd megszoroztam 2-vel,

2(X+(4/15)X)


és elvettem belőle 5-öt.

2(X+(4/15)X) -5


Így pont annyit kaptam,

mintha a gondolt szám

X


harmadához

(1/3)X


hozzáadtam volna a háromszorosát (tfh X haromszorosarol beszel nem (1/3)X haromszorosarol)

(1/3)X+3X


, majd 4-gyel kevesebbet vettem volna el belőle, mint amire gondoltam.

(1/3)X+3X-(x-4)



2(X+(4/15)X) -5 = (1/3)X+3X-(X-4)

2X + (8/15)X = (1/3)X + 2X +4

(8/15)X - (1/3)X = 4

(8/15)X - (5/15)X = 4

(3/15)X=4

X=20

2012. jan. 3. 19:40
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. megmentetted az életemet =)
2012. jan. 3. 19:48
 3/5 A kérdező kommentje:

erre tud valaki válaszolni? (az előző kérdéshez kapcsolódik)

mennyi a gondolt szám reciprokának az 5-szöröse

2012. jan. 3. 19:59
 4/5 BKRS ***** válasza:

A gondolt szam 20,

a reciproka 1/20, ennek otszorose: 5/20 = 1/4

2012. jan. 6. 18:45
 5/5 anonim válasza:
8.osztály, matekfelvételi :D Egyébként ment a plusz.
2015. jan. 6. 17:17