1. 9,95 g szénhidrogéngáz 27,0 °C-on és 152 kPa nyomáson 10,2 dm^3 térfogatú. Mekkora a gáz moláris tömege? Melyik ez a gáz?


2. Melyik az az alkán, amelyet tökéletesen elégetve az égéstermék tömege 4,52-szerese a kiindulási szénhidrogénnek?


3. Hány gramm metán égésekor keletkezik 11 g szén-dioxid?


2011. dec. 29. 13:18
 1/2 anonim válasza:

m = 9.95 g

T = 27,00 °C = 300,15 K

p = 152 kPa = 152000 Pa

V = 10,2 dm3 = 0,0102 m3


Kiszámolható: az egyesített gáztörvénnyel, ami p•V=n•R•T

• p: nyomás [Pa]

• V: térfogat [m3]

• n: anyagmennyiség [mol]

• R: egyetemes gázállandó [8,314 J/(mol•K)]

• T: hőmérséklet [K]


p•V=n•R•T

152000 Pa•0,012 m3 = n•8,314 J/(mol•K) •300,15 K

1550,4 = n•2495,45

0,623 = n


Moláris tömeg: M = m/n = 9,95 g/0,623 mol = 16,02 g/mol ̴ 16 g/mol (kísérleti hiba)

M = 16 g/mol = metán

2011. dec. 30. 01:18
 2/2 anonim válasza:

3.

CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O

n 1 mol CH4 1mol CO2

M 16 g/mol CH4 44 g/mol CO2 m = nM

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

m 16 g CH4 44 g CO2


16 g-ból lesz 44 g

x g-ból lesz 11 g

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

x= (16•11)/44 = 4 g

2011. dec. 30. 03:01