A matek tételek között van egy, amit nem értek, valaki segítene nekem?


a tétel a következő:

A hatvány definíciója természetes kitevő és egész kitevő esetén

most két külön definíció ez? tudom, ez nagyon alap, de én nem tudom. előre is köszi :)


2011. dec. 26. 16:24
 1/2 anonim ***** válasza:

Természetes számok:


[link]


Idézek belőle:


„Természetes számoknak nevezzük:


A pozitív egész számokat, tehát az 1, 2, 3, 4, … számtani sorozat tagjait,


újabb értelmezés szerint a nemnegatív egész számokat, tehát a 0, 1, 2, 3, … számtani sorozat tagjait.“


Egész számok:


[link]


Idézek belőle:


„Egész számoknak nevezzük a 0,1,2, … és −1,−2, … számokat. Az egész számok halmazának tehát részhalmaza a természetes számok halmaza.“


Hatvány:


[link]


Idézek belőle:


„Pozitív egész kitevőre


Ha a tetszőleges valós szám, b pedig 1-nél nagyobb pozitív egész szám, akkor ab hatvány azt a b tényezős szorzatot jelenti, amelynek minden tényezője a: ...


Nulla kitevőre


Ha az a valós szám nem nulla, akkor ...


Negatív egész kitevőre


Ha a tetszőleges nem nulla valós szám, -b pedig negatív egész, akkor ... “


Ha még lesz valami kérdésed, szólj.

2011. dec. 26. 19:40
 2/2 bongolo ***** válasza:

rudolf.th jókat írt, de megpróbálom rőviden összefoglalni:


Egész kitevős hatvány az, amit általánosban először tanultál, sokszor összeszorzod...


Ha viszont a kitevő negatív, az előző definíció nem megy. Erre azt az általánosítást találták ki, hogy x^(-n) azt jelentse, hogy 1/x^n. Az értelme pedig az, hogy ekkor x^(-n)·x^n éppen 1 lesz, ami kielégíti a hatványok szorzásának a szabályát is, mármint hogy x^(-n)·x^n = x^(-n+n) = x^0 = 1.

2011. dec. 26. 20:12