Mit kell csinálni ennél a feladatnál? HELP ME!


Melyek azok az "ab" kétjegyű számok, melyekre ab^2 = ba(b+a)

? "ab" , "ab^2" , "ba(b+a)" EZEK FELETT EGY VONAL VAN!!


Köszönöm, aki segít és kellemes ünnepeket! :D


2011. dec. 22. 11:53
 1/3 anonim ***** válasza:
Egy kicsit érthetőbben?
2011. dec. 22. 13:27
 2/3 bongolo ***** válasza:

A vonal azt jelenti, hogy az alatta levő dolgok a számjegyek. Tehát pl ha a=2, b=3, akkor a vonalas ab a 23.


ab kétjegyű, tehát a>0

ba(b+a) háromjegyű szám. Vagyis a, b és a+b is egyjegyű. b>0.


vonalas ab: 10·a+b

vonalas ba(b+a): 100b + 10a + b+a = 101b + 11a

vonalas ab²: (10a+b)² = 100a² + 20a·b + b²


100a² + 20a·b + b² = 101b + 11a


A vonalas ab² utolsó számjegye megegyezik b² utolsó számjegyével, és az (b+a) kell legyen.

Ha b=1: b²=1 = b+a, a=0, nem jó

Ha b=2: b²=4 = b+a, a=2

Ha b=3: b²=9 = b+a, a=6

Ha b=4: b²=16 = 10+b+a, a=2

Ha b=5: b²=25 = 20+b+a, a=0, nem jó

Ha b=6: b²=36 = 30+b+a, a=0, nem jó

Ha b=7: b²=49 = 40+b+a, a=2

Ha b=8: b²=64 = 50+b+a, a=6

Ha b=9: b²=81 = 70+b+a, a=2


Tehát b 2,3,4,7,8,9 lehet

a pedig 2,6 lehet


Ha a=2:


100a² + 20a·b + b² = 101b + 11a

400 + 40b + b² = 101b + 22

b²-61 b+378 = 0

Ennek a gyökei 7 és 54, tehát b=7 lesz megoldás.


Ha a=6:


100a² + 20a·b + b² = 101b + 11a

3600 + 120b + b² = 101b + 66

b²+19 b+3534 = 0

Ennek nincs gyöke.


Tehát egyetlen megoldás van, a=2, b=7, vagyis 27.

2011. dec. 22. 19:56
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm :)
2011. dec. 25. 15:17