Matek példában segítség kellene?

Egy szabályos dobókocka öt lapja sárga, egy lapja fehér színű. A sárga színű lapokon lévő pöttyök számának összege osztható 6-tal. Hány pötty van a dobókocka fehér színű lapján? (A szabályos dobókocka lapjai 1-től 6-ig pöttyözöttek, és a szemközti lapokon lévő pöttyök számának összege 7.)
2011. dec. 18. 08:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem 3.

Ugye a kocka lapjain rendere 1, 2, 3, 4, 5, 6 pötty lehet. Ezek közül 5-öt úgy kell kiválasztani, hogy az összegük osztható legyen 6-tal. Ehhez az eredménynek párosnak kell lennie, ami csak úgy lehet, hogy 2 db páratlan van köztük. A párosak összege osztható 6-tal (2+4+6=12), így két olyan páratlant kell melléjük választani, ami szintén osztható 6-tal. Mivel 1+5=5, ezért ez a két páratlan lesz még a sárga lapon, és a hármaska marad a fehérre.

2011. dec. 18. 09:10
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez egyszerű.

Tételezzük fel hogy a kocka fehér oldala van felül.

Ha a négy oldalsó sárgát összeadjuk 14-et kapunk hiszen páronként 7 az összegük. (2*7=14)

Marad az alsó sárga oldal.

Ha az alsó sárga oldal pöttyeinek számát hozzáadod a 14-hez akkor 6- al osztható számot kell kapnod.

Meg kell keresni hogy melyik ez a szám. Ugye ez a szám 0<=x<=7.

A 14 után a legközelebbi 6-al osztható szám a 18.

Tehát 4 pötty van az alsó oldalon.

Akkor ezzel szemben a fehér van és az 7-4=3pötty van rajta.

2011. dec. 18. 09:11