Fizika! Elkerülhető -e az összeütközés, ha az 54 km/h sebeséggel haladó jármű előtt 95m távolságban forgalmi akadály bukkan fel, és a jármű 1,25 m . S -2odikon lassulással fékezhető?

Vegyük figyelembe, hogy az akadály észlelése és a fékezés kezdete között a reakcióidő 1s. ( 105 m, nem kerülhető el ) -ennek kell kijönni. Kérem a jegyzetet és a levezetést is!?
2011. dec. 17. 10:58
 1/3 bongolo ***** válasza:
100%

Offtopic: ez a "Kérem a jegyzetet és a levezetést is!?" így felkiáltójellel elég durva kifejezésmód amikor szivességet kérsz, szerintem javíts a fogalmazási stílusodon...


Érdemi válasz:

v=54 km/h = 15 m/s

1 mp reakcióidő után már csak 80 m maradt ahhoz, hogy megálljon.


a=1,25 m/s²

v=a·t, amiből

t = v/a = 15 m/s / 1,25 m/s²

t = 12 s

12 mp alatt állna meg. Ennyi idő alatt a megtett út:

s = 1/2 a·t²

s = 1,25·144/2 = 90 m


Mivel a 90m több a 80-nál, bele fog ütközni.


(Egyébként a 105 m úgy jött ki, hogy a reakcióidő alatt 15m-t tett még meg, és ezt hozzáadták a 90-hez. Én meg levontam a 95-ből, mindkettő jó megoldás.)

2011. dec. 17. 16:20
 2/3 anonim válasza:
az utolsó képletet le tudod írni úgy, hogy megértsem ? :D honnan jött az 1/2?? és a 144/2?
2016. febr. 21. 19:07
 3/3 bongolo ***** válasza:

Az utolsó sor az utolsó előttinek a behelyettesített változata. A 144 az a t=12-nek a négyzete, az 1/2 pedig benne van a képletben, a képlet meg ez volt:

t idő alatt egyenletesen gyorsuló mozgással megtett út:

s = 1/2 a·t²

Ezt be kell magolni.

2016. febr. 21. 22:12