Adott egy ABCD téglalap.Egyik oldala: 10 cm.Átlója: 20 cm.Mekkora az átlók által bezárt szög?Mekkora az átlók és az oldalak által bezárt szög?
2011. dec. 12. 17:29
 1/6 bongolo ***** válasza:

Ha felrajzolod a téglalapot, benne az átlókkal, és beírod a szögeket is, az sokat segít. Fogod látni, hogy van néhány derékszög. A legegyszerűbb az, aminél a két oldal a befogó és az átló az átfogó. Ebben a háromszögben sin α = 10/20.


Keresd meg a rajzodon, hogy melyik is ez a szög, aminek a szinuszát felírtam. Néhány nevezees szinuszt be kell magolni, mert nagyon sokszor fogsz beleakadni. Ilyen ez a sin α = 1/2 is: α=30°


Az ábra alapján aztán mindegyik szöget fogod már látni, hogy mekkora.

2011. dec. 12. 17:52
 2/6 A kérdező kommentje:
Boccs de semmilyen "sin"-ről és "sinusz"-ról nem tanultunk még.Eltudnád mondani egyszrerűbben?
2011. dec. 12. 17:56
 3/6 bongolo ***** válasza:

OK.


A derékszögű háromszög egyik befogója 10 hosszú, az átfogó meg 20. Vagyis duplája.


Ha tükrözöd a háromszöget a harmadik oldalára, akkor is háromszöget kapsz, aminek mind a 3 oldala 20 hosszú lesz! Vagyis ez egy szabályos háromszög, aminek a szögei 60 fokosak. Az eredeti derékszögű szögei tehát 30 és 60 fok voltak.

2011. dec. 12. 18:32
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.Esetleg a másik kérdésre is tudnál válaszolni?
2011. dec. 12. 18:48
 5/6 bongolo ***** válasza:

Ha felrajzolod a téglalapot, látszik az is!

Húzz az átlók metszéspontjába párhuzamost az oldalakkal. Azok felezik a szöget (mert minden szimmetrikus). Aztán párhuzamos szárú szögeket kell keresni.

2011. dec. 13. 09:45
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen,már utána egyből tudtam.Köszi!
2011. dec. 14. 18:12