Valaki tud segíteni? (kémia, gázok)


Hány dm3 szoba hőmérsékletű (24 dm3 ) O2 reagál 5 mol Al-mal?

4Al + 3O2 = 2Al2O3


A másik:


48 dm3 szob.hőm.-ű H2 hány mol CL2-vel lép reakcióba?

H2 + Cl2 = 2HCl


Hogyan kell ezeket kiszámítani? Ebben az esetben mely adatokra van szükség? Leginkább a kiszámítás módjára/menetére vagyok kíváncsi, nem a megoldásra, hiszen jövőhéten ebből dolgozat lesz. Ha valaki elmagyarázza, azt nagyon szépen megköszönöm. 14/L


2011. dec. 9. 20:02
 1/4 anonim ***** válasza:

1)

Jó az egyenlet, innentől egyenes arányosság kell.

Ha 4 mol Al összesen 3 mol O2-nel reagál, akkor

5 mol Al hány mol O2-nel reagál (ezt most jelöljük x-szel)?

Innentől azt kell tudni, hogy szobahőmérsékleten (ami 20°C) 1 mol gáz térfogata 24 dm3 (ez biztos benne van a könyvedben), újabb egyenes arányosság kell:

Ha 1 mol gáz térfogata 24 dm3, akkor

x mol gáz térfogata hány dm3?


2) Itt is jó az egyenlet, és szintén egyenes arányosságokkal dolgozunk.

Szobahőmérsékleten 24 dm3 gáz anyagmennyisége 1 mol, akkor

48 dm3 gáz anyagmennyisége hány mol (ezt most jelöljük y-nal)?

Az egyenlet arányai alapján:

1 mol H2 1 mol Cl2-ral lép reakcióba, akkor

y mol H2 hány mol klórral reagál?

2011. dec. 9. 20:09
 2/4 A kérdező kommentje:

persze, hogy jók az egyenletek, a tanárnő írta fel a táblára, hihi :)))


1, akkor ha 4 mol Al -> 3 mol O2-vel, akkor 5 mol Al 4 O2-vel? :O és akkor ez alapján a válasz 4x24 dm3 = 96 dm3 -mal. ?


2, és ebben akkor 2 mol H2 akkor 2 mol Cl2 vel reagál?

2011. dec. 9. 20:39
 3/4 anonim ***** válasza:

1)

4 mol Al --- 3 mol O2

I

I * 5/4

ˇ

5 mol


Ha az alumíniummennyiség az 5/4-szeresére növekedik, akkor az oxigénmennyiség is, így az oxigén mennyisége 5/4*3 = 15/4 = 3,75 mol.


2) igen, 2 mol lesz.

2011. dec. 9. 21:40
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2011. dec. 9. 21:52