A következő két feladatot nem tudom megoldani:

1. Milyen magas az a torony, amely a lábától egyenletesen lefelé lejtő úton mért 24 m távolságból 35°50' s innen 28 m-rel távolabbról 19°30' szög alatt látszik? Mekkora a lejtő hajlásszöge?( a könyv végén: 19,7 m ; 10°10')

2. Mekkora szög alatt látjuk két magányos fa távolságát olyan pontból, amely az egyik fától 250 m-nyire, a másiktól 220 m-nyire van, ha a két fa egymástól mért távolsága 150 m? (36°31')

Hálásan köszönöm annak aki elmagyarázza nekem, mert már itt szenvedek a matekházival 2 órája.


2011. dec. 5. 17:48
 1/7 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz egy rajz és a számolás menete:

[link]

A második egyszerű koszinusz-tétel.

2011. dec. 5. 19:29
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm! a másodikhoz küldj már egy ábrát légyszi!!!
2011. dec. 5. 19:32
 3/7 bongolo ***** válasza:

1.

Rajzolj egy ábrát:


- A domb egy derékszögű háromszög, csúsai A,B,C. A derékszögű csúcs legyen B, a felső C, az alsó pedig A. A domb hajlásszöge a CAB szög, nevezzük szokásosan α-nak. Átfogója AC=24 m.


- Nagyobbítsd is meg lefelé a háromszöget, továbbra is derékszögű. Az új csúcsok legyenek A' és B' (az A és B meghosszabbításában). Az össz átfogó A'C = 24+28 = 52 m. A CA'B' szög persze szintén α.


- A domb tetején (C csúcstól indulva) van a torony, magassága h, felső csúcsa legyen a T pont.


- A domb közepétől (A pont) húzz egyenest a torony tetejéig (T). Lesz egy kis ACT háromszög, két oldala 24m és h, TAC szöge γ=35°50' a látószög.


- A domb legaljától (A' pont) is húzz egyenes T-be, ez lesz az A'CT háromszög. Oldalai 52m és h, TA'C szöge δ=19°30'


Ennyi volt a rajz az adatokból.


Fel tudjuk írni a BTA szöget: 90°-(α+γ)

Hasonlóképpen a B'TA' szög: 90°-(α+δ)


A CTA és a CTA' háromszögekben is írjuk fel a szinusztétellel:


sin CTA / sing γ = 24 / h

sin CTA' / sin δ = 52 / h


sin CTA = sin 90°-(α+γ) = cos(α+γ) = cos α·cos γ - sin α·sin γ

sin CTA' = sin 90°-(α+δ) = cos(α+δ) = cos α·cos δ - sin α·sin δ


cos γ/sin γ illetve cos δ/sin δ kiszámolható konstans szamok, hisz γ és δ meg vannak adva. Nem számolom ki őket, csak elnevezem g-nek meg d-nek:

g = ctg γ = ctg 35°50'

d = ctg δ = ctg 19°30'


A fenti szinusztételes egyenletek ezek lesznek most:

g·cos α - sin α = 24/h

d·cos α - sin α = 52/h


Szabaduljunk meg h-tól: (elsőből kifejezem 52/h-t, egyenlő lesz másodikkal)


(g·cos α - sin α)·52/24 = d·cos α - sin α

(52/24 g - d)·cos α = (52/24 - 1)·sin α

(52/24 g - d)/(52/24 - 1) = tg α


Ebből aztán α kiszámolható, hisz a jobb oldalon már minden ismert.


Utána már kijön h is.


A második sima koszinusztétel.

2011. dec. 5. 19:52
 4/7 bongolo ***** válasza:

Az első válaszoló gyorsabb is volt nálam, meg úgy látom, egyszerűbb is a megoldása. Bár én az ő megoldása végét inkább így csinálnám:

3. ABD háromszögből h= (koszinusztétellel)

4. ABD háromszögből ABD szög= (szinusztétellel)

5. β=


A második feladatnál nem kell nagyon ábra, egyszerűen egy háromszög van csak, aminek a három oldala adott (250, 220, 150). Valószínű függőlegesen, a fa magasságában gondolkodsz, pedig nem úgy kell, a fák távolságát kell szögben kifejezni.

2011. dec. 5. 20:04
 5/7 anonim ***** válasza:

Egy más módszeren alapuló megoldás


[link]


Nekem a szög nem annyi, mint a közölt megoldásod, hanem 8,6°


DeeDee

***********

2011. dec. 5. 21:47
 6/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! sikerült megoldanom!
2011. dec. 5. 22:26
 7/7 bongolo ***** válasza:
8,6° a jó megoldás, nekem is az jött ki.
2011. dec. 6. 00:33