2011. dec. 3. 19:28
1/3 A kérdező kommentje:
az hármas alapú log 5, négyes alapú log 9, ötös alapú log 9
2011. dec. 3. 19:30
2/3 anonim válasza:
1) írd át mindegyiket mondjuk tízes alapra:
lg5/lg3 * lg9/lg4 * lg9 / lg5
lg9 = 2lg3, és lg5-tel is lehet egyszerűsíteni:
lg5/lg3 * lg9/lg4 * lg9 / lg5 = 4lg3/lg4 = lg81/lg4
2) ezt vissza lehet írni egy alapra: log(4) 81
négyes alapú logaritmus 81
3/3 anonim válasza:
log3(5)*log4(9)*log5(9)
Áttérés közös alapra:
log3(5) = ln(5)/ln(3)
log4(9) = ln(9)/ln(4)
log5(9) = ln(9)/ln(5)
Így a kifejezés egyenlő:
ln(5)*ln(9)*ln(9)/(ln(3)*ln(4)*ln(5)) = (ln(9))^2 / (ln(3)*ln(4))
Logaritmus-azonosság:
ln(3) = ln(9^1/2) = 1/2*ln(9)
Ezután a kifejezés:
(ln(9))^2 / (1/2*ln(9)*ln(4)) = ln(9) / (1/2*ln(4))
Még egy log-azonosság:
1/2*ln(4) = ln(4^1/2) = ln(2)
Ezután a végeredmény:
ln(9) / ln(2)
Ami az első lépést visszafelé alkalmazva:
log2(9)
(kettes alapú logaritmus 9)