Hogy bizonyítjuk, hogy egy 3szög magasságainak szorzata egyenlő (konstans)?


AM·MTa=BM·MTb=CM·MTc

[link]


2011. nov. 27. 14:59
 1/5 anonim ***** válasza:
Mindhárom tag egyenlő a terület kétszeresével.
2011. nov. 27. 16:50
 2/5 anonim ***** válasza:
Tartok tőle, hogy rosszul fogalmaztad meg a kérdést.
2011. nov. 27. 19:04
 3/5 A kérdező kommentje:
Bocs siettem "magasságainak szeleteinek szorzata", de szerintem a képlet egyértelmű
2011. nov. 27. 21:15
 4/5 anonim ***** válasza:

Egy jó rajz adja a megoldást.


[link]


A jelölések

m(a), m(b), m(c) - a magasságok

x, y, z - a magasságok oldalhoz közelebbi szelete

M - a magasságpont


Az azonos színű háromszögek hasonlók, a megfelelő arányok

x/(m(b) - y) = y/(m(a) - x)

z/(m(b) - y) = y/(m(c) - z)

x/(m(c) - z) = z/(m(a) - x)


A törteket eltüntetve

x(m(a) - x) = y(m(b) - y)

z(m(c) - z) = y(m(b) - y)

x(m(a) - x) = z(m(c) - z)


Mivel az első és második egyenlet jobb oldala azonos írható

x(m(a) - x) = y(m(b) - y) = z(m(c) - z)


Ezt kellett bizonyítani


DeeDee

**********

2011. nov. 28. 12:35
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi már megvan a megoldás nagyon triviális
2011. nov. 28. 16:49