A feladat:

2 dobókockával dobunk.

Mennyi a valószínűsége annak, hogy a dobott pontok szorzata:

-prímszám

-négyzetszám

-köbszám

-páros szám

-5-tel osztható szám



2011. nov. 24. 18:12
 1/2 bongolo ***** válasza:

- prímszám: szorzat csak akkor prím, ha az egyik 1 (ennek valószínűsége 1/6), a másik pedig prím, vagyis 2,3,5 (valószínűsége 1/2). A teljes valószínűség tehát 2·1/2·1/6 (azért 2-szer, mert lehet az első dobókocka az 1-es és a második mondjuk az 5, vagy fordítva.)


- négyzetszám: lehet úgy is, hogy mindkettő ugyanaz a szám (1/6 a valószínűsége), aztán lehet úgy, hogy az egyik az 1 a másik pedig a 4, ez 2·1/6·1/6 valószínűségű. Összesen tehát 1/6 + 2/36


- köbszám: Az egyiknek egy négyzetszámnak kell lennie, a másik pedig annak a gyöke. Vagyis lehetnek 1·1 és 4·2. A valószínűség 1/6·1/6 + 2·1/6·1/6 vagyis 3/36 (csak a 4·2 tud fordítva 2·4 is lenni, úgyhogy csak az van duplázva)


- páros: az egyik páros, a másik bármi. Ennek a valószínűségét trükkös kiszámolni, mert sok olyan eset van, amit kétféleképpen is beszámítanánk. Egyszerűbb úgy kiszámolni, hogy a kihagyjuk a páratlanszor páratlanokat. Az összes eset 36, 3 páratlan van, ptlan·ptlan = 9, a valószínűség tehát (36-9)/36


- 5-tel osztható: az első 5 a második bármi ami nem 5 (valószínűsége 1/6·5/6), vagy fordítva a második 5, az első nem 5 (val = 1/6·5/6), vagy mindkettő 5 (val = 1/6·1/6). Összesen 2·5/36+1/36 = 11/36.

2011. nov. 24. 20:26
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon jól megmagyaráztad. Köszönöm szépen a segítséget.
2011. nov. 24. 21:13