Matematika oszthatóság,2 feladat segítség?


Hali valaki segítsen nekem ebben :


Bizonyítsuk be, hogy a 3 osztólya az 1516^40 + 202^50+400^60 összegnek.

A ^ a hatványt jelenti, hogy hanyadikon van (kitevőő).


Ezt nem értem :S és még van itt még egy :


Azm szám páratlan és 3mal osztva maradékül 2-t ad.

a - Mennyi lesz a maradék ha m-et 6al osztjuk?

b - Mennyi lesz a maradék ha m-et 12vel osztjuk?


Valaki elmagyarázná, hogy kell ezeket megcsinálni? Nagyon megköszönném!!


2011. nov. 21. 15:53
 1/3 BKRS ***** válasza:

1516 3-mal osztva -1 maradekot ad, akkor ennek a 40. hatvanya (-1)^40=1 maradekot ad.

202 3-mal osztva 1 maradekot ad, akkor ennek az 50. hatvanya is.

400 3-mal osztva -1 maradekot ad, akkor ennek a paros hatvanyai, igy a 60 is 1 maradekot ad.

A maradekok osszege tehat 1+1+1=3, vagyis 3-mal osztva az osszeget, nem ad maradekot.

2011. nov. 21. 17:26
 2/3 BKRS ***** válasza:

paratlan szam 3-mal es 2 vel osztva egyarant -1-et ad maradekul.

Akkor viszont egy 1-gyel nagyobb szam 3-ma es 2-vel osztv is 0-t ad maradekul.

Tehat 6-tal osztva az 1-gyel nagyobb szamot 0-t fog adni maradekul.

Tehat az eredeti szam 6-tal osztva -1-et, vgyis 5-ot fog adni maradekul.

12-vel osztva vagy 0+5=5 vagy 6+5=11 lesz a maradek, mert egy 6-tal oszthato szam vagy 0-t vagy 6-ot ad maradekul 12-vel osztva.

2011. nov. 21. 17:33
 3/3 A kérdező kommentje:
kösziii
2011. nov. 21. 17:36