Ha megoldom, akkor x= pí/2 vagy pí/4nek kell kijönnie? És aztán hogy tovább, be kell még valahova helyettesíteni?2011. nov. 20. 19:34
1/2 bongolo válasza:
Igen, meg lehet úgy is oldani.
cos(x-π/4) = cos(π/4-x) = sin(π/2-(π/4-x)) = sin(π/4+x)
sin(π/4+x) = sin(2x)
sin α = sin β két esetben teljesülhet:
a) α +2kπ = β
b) α +2kπ = (π-β)
Most:
a)
π/4+x +2kπ = 2x
x = π/4 + 2kπ
b)
π/4+x +2kπ = π - 2x
3x = 3π/4 - 2kπ
Mivel k pozitív és negatív is lehet, nyugodtan lehet +2kπ-t is írni (az a szokás)
3x = 3π/4 + 2kπ
x = π/4 + 2kπ/3
Figyelem! Ez más, mint az előző megoldás, hisz itt nem 2kπ, hanem 2kπ/3 szerepel! Viszont amikor k 3-mal osztható, akkor ez pont lefedi az előzőt is, tehát ezen utóbbi eset teljesen elegendő. Vagyis ez a közös alakra hozott megoldás.
2/2 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm szépen:D Neked még hajnali 1-kor is van kedved matekozni? Nem semmi:)
2011. nov. 21. 19:39