Egy lapra különböző természetes számokat írtam. A leírt számok közül pontosan 30 darab osztható 6-tal,20 szám osztható 7-tel és 10 szám osztható 42-vel. Legkevesebb hány számot írtam a lapra?

Egy kisebb hely verseny kérdése volt ez.
2011. nov. 19. 14:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Logikai szita formulával gondolkodva:

30 + 20 - 10 = 40

30 darab szám osztható 6-tal, ebből 10 osztható 7-tel is (mert azok a számok, amik 6-tal is és 7-tel is oszthatók, oszthatók 42-vel is), a 20 darab 7-tel osztható számból 10-et már megszámoltunk a 6-tal osztható számoknál, így 10 darab olyan 7-tel osztható szám van, ami nem osztható 6-tal /is/.

Így 30 + 10 = 40. (Lényegében itt is 30 + (20 - 10) = 40 van.)

2011. nov. 19. 14:08
 2/2 anonim ***** válasza:
0%
Hát számold meg, ha te írtad...
2011. nov. 19. 14:13