Történelem fogalmak? Lennt.
erőszakmentes ellenállás
személyi kultusz
antiszemitizmus
tervutasításos rendszer
kettős hatalom
NEP
valamint mi volt a gazdasági világválság oka, következménye?
Pont pénteken írtunk ebből a témakörből tz-t :D
válság okai:
-túltermelés alakult ki
- az államok gazdasági önellátásra törekedtek
- az európai termelés is fellendült
a válság következményei:
- tömegeség vált a munkanélküliség
- az emberek elszegényedtek
-a vállalaok csődbe jutottak
személyi kultusz az azt jelenti, hogy egyszemély képét mindenhová kiragasztották, írtak róla, dicsőítették.
Antiszemitizmus: zsidóellenesség, a zsidók ellen irányuló eszmerendszer vagy politika
a tervutásításos rendszer, az a tervgazdálkodás(?) ami azt jelenti, hogy pl. a gazdaságot nem a piaci viszonyok irányították, hanem a központi tervek.
Ennyit tudtam, remélem segítettem.
A személyi kultusz egy karizmatikus vezér, politikus, sok esetben államfő államilag kikényszerített, rajongásszerű, szolgai tisztelete
antiszeminitizmus-> zsidógyülölet
tervgazdálkodás: a szocialista típusú államokban a központilag, ® hároméves tervek, ill. ötéves tervek formájában irányított gazdaság elnevezése, amely figyelmen kívül hagyta a gazdasági élet, a piac törvényszerûségeit, elfojtotta az egyéni kezdeményezést.
!Túlhajtott formája a tervutasításos rendszer volt, melyben a politikai utasítások a gazdasági realitásoktól elrugaszkodva irányították a gazdaságot. A népgazdasági terveket az 1947-ben létrehozott Országos Tervhivatal dolgozta ki és bontotta le a gazdasági élet szereplõire. Az egyes tervfeladatokhoz központilag rendelték hozzá a szükségesnek ítélt erõforrásokat. A kötelezõ teljesítés közben raktárszámra termelték az eladhatatlan áruk tömegét. A terveket gyakran módosították (1952-ben pl. 472 alkalommal módosították a népgazdasági tervet), ami egyre nagyobb tervszerûtlenséghez vezetett. A végeredmény a gazdasági élet elbürokratizálódása, mindenre kiterjedõ válsága és a lakosság általános elszegényedése volt.
A kettős hatalom fogalmát Lenin dolgozta ki "Kettős hatalom” (dvolestative) című cikkében, ahol az 1917-es februári forradalmat követő helyzetet jellemzi. Két egymással versengő hatalom létezett egymás mellett, a munkástanácsok (szovjetek) és az ideiglenes Kormány hivatalos állami szervei. Lenin amellett érvelt hogy ez az alapvetően instabil helyzet egyedül álló lehetőség a szovjetek számára,hogy megragadják a hatalmat, és tanácsokra alapozva kiépítsenek egy újfajta államhatalmat. Ez az ötlet inspirált más későbbi bolsevik vezetésű forradalmat is, mint Mao kínai Forradalmát. Mostanában az anarchisták ennél is tágabb értelemben használják a kettős „hatalom” fogalmát. Olyan forradalmat jelent, ami során az államhatalom mellett és azzal szemben „ellen intézményeket” építenek ki. Például ha a szövetkezeti élelmiszer piacok versenyképesebbek lennének a céges élelmiszer üzleteknél, akkor az kettős hatalmat jelentene az élelmiszer forgalmazás területén.
a többibe nem tudok segíteni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!