Metánt klórozunk. Mi a keletkező halogénszármazék képlete és neve, ha 9.188 dm^3 standardállapotú metánból 31,875 g vegyületet kapunk (feltételezve, hogy csak egyféle klórozott származék képződik)? Hány dm^3 standardállapotú klórgázra volt szükség?

2011. nov. 10. 15:34
 1/1 BKRS ***** válasza:

24,5dm3 metan lett volna 1 mol, de mi 9,188 dm^3-bel indultunk,

ami akkor 9,81/24,5 = 0,4 mol.

1 mol CHnCl(4-n) tomege 12+n+(4-n)*35,5

nekunk 0,4 molunk van, vagyis:

0,4*(12+n+(4-n)*35,5 )=31,875

154 - 34,5n = 79,6

34,5n = 154 - 79,6

34,5n= 70,4

n=2

Tehat CH2Cl2 a keletkezett vegyulet.

A reakcio ugy emlekszem igy megy:

CH4 + 2Cl2 = CH2Cl2 + 2HCl

Ennek nezz utana, ha nem jo a reackcioegyenletem, akkor a kovetkezo szamitas se lesz jo.

tehat 1 mol CH4-hez 2 mol Cl2 kell.

Vagyis 9.188 dm^3 CH4-hez 18,376 dm^3 Cl2 kell.

2011. nov. 10. 22:18