2011. nov. 10. 15:34
1/1 BKRS válasza:
24,5dm3 metan lett volna 1 mol, de mi 9,188 dm^3-bel indultunk,
ami akkor 9,81/24,5 = 0,4 mol.
1 mol CHnCl(4-n) tomege 12+n+(4-n)*35,5
nekunk 0,4 molunk van, vagyis:
0,4*(12+n+(4-n)*35,5 )=31,875
154 - 34,5n = 79,6
34,5n = 154 - 79,6
34,5n= 70,4
n=2
Tehat CH2Cl2 a keletkezett vegyulet.
A reakcio ugy emlekszem igy megy:
CH4 + 2Cl2 = CH2Cl2 + 2HCl
Ennek nezz utana, ha nem jo a reackcioegyenletem, akkor a kovetkezo szamitas se lesz jo.
tehat 1 mol CH4-hez 2 mol Cl2 kell.
Vagyis 9.188 dm^3 CH4-hez 18,376 dm^3 Cl2 kell.