Hány klóratomot tartalmaz az a metánból származó szubsztituált klórszármazék, melynek halogéntartalma 89,1 tömeg%?

2011. nov. 10. 14:44
 1/2 BKRS ***** válasza:

CHnCl(4-n) a keplete.

Ennek a tomege: 12+n+35,5(4-n) = 156 - 34,5n

Ebbol a Cl tomege: 35,5n

156 - 34,5*n ~ 100%

35,5n ^ 89,1%

vagyis

0,89(156-34,5n) = 35,5n

amibol n = 2

Vagyis

CH2Cl2

2 Cl atomot tartalmaz molekulankent.

2011. nov. 10. 22:32
 2/2 anonim válasza:

már bocsánat de a megoldás helytelen!!!


CHnCl(4-n) a keplete.

ennek tömege (össz tömeg):12+n+35,5(4-n)

klór tömege:35,5n

m(cl)/m össz = n*M(cl)/M(CClnH4-n)



tehát: 89,1/100 = 35,5n/12+35,5n+4-n

0,891=35,5/16+34,5n (átszorzás nevezővel)

14,256+30,7395n=35,5n

n=2,99

vagyis 3!!!!!

így a helyes képlet: CHCl3 = KLOROFORM!!!

2013. jan. 23. 23:14